Zehirlenen köpekler Eryamanda veteriner kliniğinde

Ölmek üzereyken kurtarılan 8 köpeğin tedavisine Eryamanda veteriner kliniği devam ediyor. Dün akşam Ankara’dan gelen haberle Türkiye’nin gündemine oturan köpek zehirlenmesi olayının yankıları hala sürüyor.

Zehirlenen köpeklere ait görüntü herkesi üzdü.
Zehirlenen köpeklere ait görüntü herkesi üzdü.

Veteriner hekimler tarafından yapılan açıklama

Klinik hekimlerinden Şevki Gök yaptığı açıklamada “ Köpekler bize geldiği zaman çok bitkin bir durumdaydılar. Hatta bazıları ölmek üzereydi. Özel yöntemlerle köpekleri kusturduk. Hepsinin midesinden tavuk parçaları çıktı. Muhtemelen tavuk etinin içerisine bir çeşit zehirli toksin enjekte edilmiş ve köpekler bu yüzden zehirlenmiş. Zaten dün akşam bir hayvan sever bize Batıkent’te köpeklerin zehirlendiği ihbarını verdi. Eryaman ve Batıkent arası yakın olduğu için hemen olay yerine gittik. İlk tespitlerimize göre 13 köpek yerde yatıyordu. Bazıları nefes almıyordu, yani hayatını kaybetmişti. Yaşam belirtileri olan köpekleri aracımızla hemen Eryaman’da bulunan tam teşekküllü kliniğimize getirdik. Diğer Veteriner arkadaşlarla birlikte hemen köpeklerin tedavisine başladık. Köpeklerin arasında bir tanesinin yavru olması bizi daha çok derinden etkiledi.” Dedi.

Köpeklerin sağlık durumlarıyla ilgili de bilgi veren Gök konuşmasına şöyle devam etti; “ 10’u klinikte 4’ü olay yerinde olmak üzere 14 kişilik bir ekiple müdahale ettik. Eryaman’da kliniğe 8 köpek getirildi. Bunlardan 7 tanesinin hayati riski ortadan kalktı, diğer bir tanesinin ise hayati tehlikesi devam ediyor. O köpeği kurtarabilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” Dedi.

Veterinerler Ankara’nın en teşekküllü hayvan kliniklerinden bir tanesinin Eryaman’da bulunduğunu açıkladı.

Olay nasıl yaşanmıştı

9 Nisan günü Ankara Batıkent’te üç kişi köpeklerin bulunduğu yere gelmiş. Yanlarında getirdikleri ve sonradan tavuk eti olduğu tespit edilen yiyecekleri köpeklere vermişti. Eti yiyen köpeklerin kısa süre sonra ağzından köpükler çıkmaya başlamış ve bir çoğu hayatını kaybetmişti. Konu sosyal medya da kısa süre içerisinde yayılınca, Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur YAVAŞ bir açıklamaya yapmış ve “ olayın sorumlularının yakalanması için soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.”
Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü’de olayla ilgili özel bir ekip kurarak köpeklere bu vahşiliği yapanların yakalanması için çalışma başlatmış ve kısa süre içerisinde üç kişi yakalamıştı. Yakalanan kişiler çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Eryaman veteriner klinikleri için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir