YHT seferleri Eryaman’a alındı

YHT seferleri Marşandiz istasyonundaki kaza sebebiyle Eryaman tren garına alındı. Sabah 6 buçuk Ankara – Konya seferini gerçekleştiren trenin karıştığı üzücü kaza sonucunda, 9 vatandaşımız hayatını kaybetti ve 39 yolcu yaralandı. Trende çok sayıda akademisyenin de yolcu olarak yer aldığı gelen bilgiler arasında. Kazanın tren hareket saatinden 5 dakika sonra gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca trenin kaza sırasında normal hızında seyir halinde olduğu yapılan açıklamalar arasında. Klavuz trenin ise o zaman aralığında bu bölgede bulunmaması gerektiği açıklandı. Kaza ile ilgili kesin sebep telsiz konuşmaları ve yapılan teknik incelemeler sonucunda açıklanacak. Tren kazasının ardından bölgede oluşan enkazın kaldırılması çalışmaları dolayısıyla seferler bir süreliğine Eryaman garından gerçekleşiyor.

YHT seferleri kaza Ankara
YHT seferleri sırasında meydana gelen kazaya ait görsel.

Olayın ardından yapılan ilk açıklamalara göre iki trenin çarpışması sonucunda yakında bulunan üst geçit hızlı trenin üzerine çöktü. Hızlı trenin ilk iki vagonu büyük hasar alırken karşı taraftan çarptığı klavuz tren ise metrelerce sürüklendi. Yüksek hızlı trenin süratinin 80 km/sa olması büyük bir facianın önüne geçti. Zira hızlı trenler şehir içerisinde düşük hızlarda seyir etmektedirler. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı ve kazada ihmali bulunduğu düşünülen sorumlular göz altına alındı. TCDD’de görevli hareket memuru, tren teşkil memuru ve kontrolör ilk aşamada göz altına alınan görevliler arasında yer alıyor.

Kazadan sonraki tren seferlerinde iptal edilen sefer gibi bazı plansız olaylar gerçekleşti. İptal edilmeyen tren seferi için ise vatandaşların Eryaman semtine ulaşımlarını sağlamak amacıyla Ankara tren garından otobüslerle biletli yolcular ilgili istasyona taşındı. Konuyla ilgili hızlı tren kullanacak yolcuların TCDD bilgi alması gerekmektedir.

Bilindiği üzere Eryaman yüksek hızlı tren garı, Eski Emirler istasyonu olarak anılan bölgededir. Ayrıca optimum alış veriş merkezine çok yakın bir konumda yer almaktadır. Ayaş yolu üzerinden geçen otobüsler yardımıyla buraya ulaşmak mümkündür. Kazaya ait enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandıktan sonra seferler normale dönecektir. Şuan için aşağıdaki ulaşım bilgilerinden yararlanarak Eryaman istasyonuna ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir