Yeni Açılan Eryaman Merkez Camiinde ilk namaz kılındı

Semtimize adını veren dönemin önemli komutanları arasında yer alan Emiryaman hazretleri türbesinin bulunduğu alana anıt mezar yapıldı. Selçuklu mimarisine sahip yeni bir cami eskisinin yerine inşa edildi. Yeni muhtarlık binası da tamamlanıp halkın hizmetine sunuldu. Emiryaman Camii köy içerisinde yer alıyor ve ibadete açıldı. Halkımız bu alana giderek tarihi öneme sahip Emiryaman hazretlerinin anıt mezarının yanındaki cami içerisinde ibadet edebilir. Cami namaz, mevlid ve dualarla açıldı. Camide ilk namazı 2013 yılından bugüne Etimesgut ilçe müftüsü olan Yunus Can kıldırdı. Namazdan sonra belediye başkanı Enver Demirel bizzat vatandaşlara yemek dağıttı. Demirel yaptığı konuşmada ilçe tarihi değerlerine ve kültürüne sahip çıktıklarını belirtti. Demirel yapılan sempozyum ve panellere değindi. Tarihte ve Günümüzde Etimesgut kitabının hazırlanış biçimleri ile içeriğine dikkat çekildi.

Eryaman'a yapılan yeni cami için Etimesgut belediyesine ve emeği geçenlere teşekkürler.
Eryaman’a yapılan yeni cami için Etimesgut belediyesine ve emeği geçenlere teşekkürler.

Yeni ibadete açılan bu camiye Eryaman Merkez Camii ismi verildi. Cami mimarisiyle dikkat çekerken tarihi değerlere ve bölgenin kültürel yapısına uygun olmasıyla takdir topladı. Cami minaresine Türk bayrağı asıldı. Ayrıca muhtarlık önünde Atatürk büstü ve yine şanlı ay yıldızlı bayrağımız yer alıyor. Enver Demirel açılış konuşmasını ve konuyla ilgili sunumlarını Atatürk büstü ile Türk bayrağının bulunduğu alanda yaptı. Daha önce inşa edilen Ahi Mesut ve Ahi Elvan hazretlerinin kabirlerinin anıt mezar olarak yapılması üzerine halka bilgi verildi. Elvanköy Camisinin yerine, Selçuklu mimarisine sahip yeni yapılan Ahi Elvan Camisinin yapıldığı duyuruldu.

Eryaman Camii ibadete hazır.
Eryaman Camii ibadete hazır.

Eryaman’da tarihi değerlere sahip çıkılıyor.

Etimesgut’un her köşesinde çalışmaların devam ettiğinin müjdesi verildi. Özellikle günün anlam ve önemine istinaden yapılan ibadet yerleri ve anıt mezarlar üzerine konuşuldu. Açılış günü yoğun bir katılım ve ilgi olması yetkilileri sevindirdi. Eryaman köyü semtimizde önemli bir yere sahip ve bölgenin en eski yerleşim alanı olmasıyla da dikkat çekiyor. Bölge halkından aldığımız bilgiye göre; Emiryaman Hazretleri ve ailesi Türkistan- Horasan’dan gelmiş ve şu an da Eryaman köyü olarak bilinen bölgeyi de kapsayan geniş bir alana yerleşmiş. Daha sonra aile büyüyünce araziler paylaşılmış ve köyün bulunduğu alan Emiryaman Hazretlerine verilmiş. Fakat şuan köyde Emiryaman Hazretleri ailesinden gelen kimse yok, herkes dışarıdan gelip burada yaşamaya başlamış. Türbenin eski halinde üstünün açık olmasının sebebi tam üç kez yapılan çatının üç kez de kendiliğinden yıkılmasıymış. Yeni hali ise Anıt Mezar şeklinde inşa edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir