Yaya geçitlerine son çare beton yerleştirildi

Yaya geçitlerine beton yerleştirildi. Eryaman’ın kural tanımaz araç şoförleri belediyeyi son çare olarak beton yerleştirmeye zorladı. Kısa süre önce yapılan orta refüj yaya geçitlerinin geniş ve alçak olmasını fırsat bilen araçlar buralardan karşı şeritlere geçtiler. Yayalar için yapılan bu alanları kullanan kişiler yüzünden yayalar geçecek yer bulamıyordu. Dönüş için yapılan göbekler yaklaşık 50-100 metre olmasına rağmen sürücülerin böyle bir yol izlemesi yayalar tarafından tepkilere yol açtı. Kısa sürece bir çok şikayet alan Ankara Büyükşehir Belediyesi hızla bu soruna bir çözüm üretti. Ekstra maliyetle bu alana beton bloklar atıldı. Beton bloklar geçitleri ikiye bölüyor ve bu sayede araçlar bu bölümden geçemiyor. Eryaman’ın bir çok bölümünde alçak olan yaya yolları araçlar tarafından sıkça kullanılıyordu. Halk şuan bu beton bloklardan memnun ve yerinde bir çözüm olarak görüyor. Orta refüj yaya geçitlerinin alçak yapılmasının sebebi engelli vatandaşlarımızın bu alanı kullanabilmesi içindi. Fakat uyanık geçinen az sayıda kuralsız vatandaş gelip bu noktadan araçlarıyla geçtiler.

Yaya geçitlerine konulan betonlar:

Yaya geçitlerine
Beton bloklar yaya geçitlerinden araçların geçmesine engel oluyor. Ayrıca engelli araçlarının geçebilmesi için yeterli boşluk bırakılmış durumda. Yerinde bir uygulama oldu.
Yaya geçitlerine
Özellikle yeni yapılaşma olduğu için bu beton bloklara ve yaya geçitlerine 6. etap taraflarında rastlayabilirsiniz. Büyükşehir belediyesine teşekkürler.

Eryaman da bazı sürücüler kurallara uymuyor

Yaya geçitleri ihlali Eryaman’da ki ilk kural ihlali değil. Eryaman’lı sürücülerin yaptığı hatalar arasında ters şerit kullanımı ve kırmızı ışık ihlali de sıkça görülüyor. Ayrıca semt içi hız sınırının 50 olduğu yerlerde 100-120 ile giden bazı sürücüleri de görmek mümkün. Okul önlerinde çift şerit park edilen araçlarda cabası. Park yeri olmasına rağmen optimum, metromall, doğa koleji (özellikler saat 3-4 arası okul çıkışı), eryaman 5m, kc migros ve pazar yerlerinde hatalı park edilmiş araçları görmek mümkün. Röportaj yaptığımız ismini vermek istemeyen bir vatandaş şunları söyledi: ”Semtimizde durum o kadar normalleşmiş ki kırmızıda geçen araca kırmızıda geçiyorsun diye uyardığımız da yol var soldan geçsene diye bizi tersliyor. Ters şerit kullanan sürücülerde aynı şekilde yolumuzda giderken üstümüze sürüp el kol hareketi yapıp tepki gösteriyor. Ters şerit kullanmayı hakkı sanan sürücüler yaptıkları hatayı kabul dahi etmiyor. Artık arsızca kuralları ihlal etmeye saygısızlık yapılmaya başlandı. Trafik denetimlerinin acilen arttırılması gerekiyor.”

Vatandaşları duyarlı olmaya çağırıyoruz. Eğer aracınızda araç kameranız varsa ve ihlali kayıt aldıysanız gidip mutlaka ihbar ve şikayette bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir