Ulucanlar cezaevi müzesine nasıl gidilir?

Ulucanlar cezaevi tarihsel yaşamıyla cumhuriyetin ilk dönemleri kadar uzanmaktadır. İlk olarak 1925 yılında inşa edilen cezaevinin geçmişi, Türk siyasi hayatına kadar uzanan bir yapıdadır. Şehir planlamacısı olan Mimar Alman Carl Christoph Lörcher’in teklifi ile 1925 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından “Umumi Hapishane” olarak inşa edilmiştir. Ulucanlar Cezaevi ilk Cebeci Tevfikhanesi olarak inşa edildikten sonra zamanla infazların yapıldığı bir yer olmuştur. Sonra ise Cebeci Umumi Hapishanesi, Ankara Cebeci Cezaevi, Ankara Hapishanesi, Ankara Kapalı Cezaevi ve sonunda Ulucanlar Cezaevi isimleriyle günümüze gelmiştir. Ayrıca 1925 tarihinden önce bazı bölümleri at yetiştirmek için bazı yerleri de silah deposu olarak kullanılmış bir yapıdır. Ulucanlar Cezaevi, 81 yıl açık kalmasıyla tarihe tanıklık eden bir öneme sahiptir. Yaşanan 18 infaz ile İnfaz Evi olarak anılan bu cezaevinde siyasi tarihe damga vuran pek çok kişi infaz edilmiştir. Deniz Gezmiş, Fethi Gürcan, Yusuf Aslan, Talat Aydemir, Hüseyin İnan, Mustafa Pehlivanoğlu, Necdet Adalı, Erdal Eren, Ali Bülent Orkan ve Fikri Arıkan burada infaz edilenlerdendir.

Ulucanlar cezaevi
Ulucanlar cezaevi koğuş düzeni ve yatakların üzerinde burada yatanların isimleri yer alıyor.
Ulucanlar cezaevi balmumu
Ulucanlar cezaevi balmumu heykeller ve ünlü isimlerin buradaki günlerine ait bir görüntü.

Ulucanlar cezaevi sadece infazlar ile değil ünlü mahkumları ile tarihe geçmiş bir cezaevidir. Necip Fazıl Kısakürek Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi ünlü şairler burada kalmıştır. Ulucanlar’da hapis yatan diğer kişilerin ise büyük çoğunluğu siyasetçi ve gazetecilerden oluşmaktadır. Ulucanlar Cezaevi Sami Cebeci, Yılmaz Güney, Metin Peker, Oral Çalışlar, Cüneyt Arcayürek ve Metin Toker gibi isimlerle de anılmıştır. Pek çok siyasi suçlularla da anılan Ulucanlar Cezaevi, tarihe tanıklık eden infazların ve mahkumların uğrak yeri olmuştur. Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Muharrem Şemsek bunlardan bazılarıdır.

balmumu heykeller
Cezaevi müzesinde yer alan balmumu heykeller oldukça gerçekçi

Ulucanlar cezaevi müzesi ulaşım

Ulucanlar cezaevi, 2006 yılında mahkumların başka bir cezaevine taşınmasıyla yeni bir sürece girmiştir. Kapatılan ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da korunması gereken yapı şeklinde tescil edilen cezaevi, restore edilmiştir. Müze olarak restore edilme işlemleri Ulucanlar Cezaevi için 2010 yılında yeni bir dönemi başlatmıştır. Hücre ve koğuşların o günlere uygun şekilde yeniden düzenlenmesiyle ziyarete açılan Ulucanlar Cezaevi Müzesi çok farklı bir ambiyanstadır. Gemişte Duvar filmi gibi filmlerin çekildiği cezaevinde şimdi Nazım Hikmet, Yılmaz Güney ve Deniz Gezmiş gibi kişilerin balmumu heykelleri ziyaretçileri karşılamaktadır. Açıkhava müzesi haline gelen cezaevinde geçmişten fotoğraflar ve afişler koridorlarda ve avlularda sergilenmektedir. İnfazların gerçekleştirildiği darağacı da sergilenirken burada yatan mahkumlara ait özel eşyalar da ziyaretçilere sunulmaktadır. Bülent Ecevit’in kasketi ve kravatı, Deniz Gezmiş’in kendi el yazısı ile yazılmış Roma hukuku notları ve sigarası tarihe tanıklık etmektedir. Yusuf Aslan’ın kaşkolu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun takkesi ve seccadesi ve Fikri Arıkan’ın elbiseleri gibi kişisel eşyalar koğuşlarda sergilenmektedir. Ulucanlar Cezaevi kütüphanesi ise Türkiye’nin Demokrasi mücadelesinin anlatıldığı kitaplar ve çeşitli dönemlerdeki yayınların bulunduğu çok önemli bir yer haline gelmiştir. Ayrıca ünlü isimlerin mahkeme kayıtları, mahkeme tutanakları ve çok değerli olan yayınların ilk baskıları da buradaki tarihi geçmişe ışık tutmaktadır.

Eryamandan Ulucanlar cezaevine nasıl gidilir?

Öncelikle metro veya otobüsle Kızılay’a gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında Kızılaydan tekrar otobüse binmeniz gerekiyor. Ankara hastanesi önünde inerek müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca dolmuşlarda tam önünden geçmektedir. Dikimevinden 50-100 metre yürüyerek de bu bölgeye ulaşabilirsiniz. 398-3 nolu otobüse binebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir