Tuz Gölü yanı başımızdaki cennet

Tuz Gölü maksimum üç metreye ulaşan derinliği ile ülkemizin en sığ göller listesinde yer almaktadır. Ankaralıların gezmek ve fotoğraf çekmek için gidebilecekleri harika yerler arasındadır. Lut Gölünden hemen sonra tuzluluk oranıyla Dünya’nın en tuzlu ikinci gölüdür. Tuz ihtiyacının büyük bir kısmını da bu gölden sağlayan ülkemiz, ihracat açısından da buradan faydalanmaktadır. Göldeki tuz, meteorolojik suların yer altına akarak daha önce oluşmuş tuzları eritmesi ve tektonik hatlar ile yüzeye çıkmasıyla oluşmuştur. Yüz ölçümü bakımından da ülkemizin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, geniş bir tektonik çukurluğun derinindedir. Kapalı bir havza gölü olan bu doğa harikası, kaynak azlığı ve yazın sıcak aylarındaki buharlaşmadan dolayı yazları küçülmektedir. Yaz sonunda ise Göl üzerindeki otuz santimden fazla bir tuz tabakasıyla örtülü haldedir. Her yıl tonlarca tuz çıkarılırken buradaki sazlıklardan çok miktarda hasır otu elde edilmektedir. Bu da özellikle Ankara civarındaki köy ve kasabalarda kullanılmaktadır. Geniş bir su alanı olan bu göl başta su kuşları için yaşam alanı oluşturmaktadırlar. Tuzlu sulara alışık olan flamingo, angıt, kılıçgaga, turnalar, yaban kazları ile yaban ördekleri gölde koloniler halinde yaşamaktadır.

 fotoğrafçılar
Tuzlu suyun yüzeyindeki renkler fotoğrafçılar için güzel karelere sahne olmakta.
Tuz Gölü
Tuz Gölü bazı dönemlerde bembeyaz bir örtü ile kaplanıyor.

İlkbaharda gölde oluşabilen adalar ve bataklıklar ise kırlangıç, suna, çamurcun, koca göz ve martı türlerinin kuluçka yeri olarak önemlidir. Ankara ve çevresine büyük bir katkı sağlayan göl sayesinde turizm potansiyeli artmaktadır. Buraya fotoğraf çekmek için gelenlerin yanı sıra göl kuruyunca yürüyüş yapmak isteyenlerin uğrak adresidir. Tuz ve tuzdan yapılan ürünlerin yapıldığı tesis ve fabrikaların yanı sıra satış merkezleri de iş potansiyeli yaratmaktadır. Tuz Gölü ve çevresinde kurulan stant ve dükkanlarda tuzdan yapılan sabunlar, şampuanlar ve çeşitli hediyelik eşyalar satılmaktadır. Restoranları ile de buradan avlanan balıkların tadına bakmak hem keyifli hem de oldukça lezzetlidir. Sağladığı mineral ile sağlık turizmi açısında da faydalıdır. Bu minerallerden faydalanmak isteyenler gölde çıplak ayaklar ile yürüyerek ayaklardaki koku, egzama ve mantara karşı iyi geldiği için buraya gelmektedir. Ayrıca Tuz Gölü, romatizma ve eklem ağrılarına da faydalı olması nedeniyle tercih edilen bir yerdir.

hastalığa deva
Gölün yüzeyindeki tuz bir çok hastalığa deva niteliğinde sağlıklı bir doğa harikası

Tuz göl nerede?

Eryamandan tuz gölüne gitmek için Aksaray yolu üzerinden Şereflikoçhisar’a gelmeden Tuz Gölü yoluna girmek gereklidir. Yaklaşık uzaklık olarak 136 km yol kat ederek göle gidebilirsiniz. Diğer güzergahtan gidenler ise Konya Kavşağı üzerinden sağ tarafa girdikten sonra Cihanbeyli ilçesi sınırlarında karşı kıyıya geçilebilir. AŞTİ’den kalkan toplu taşıma araçları ile Aksaray otobüsleri tercih edilmektedir. Ankara merkezinden buraya gelmek içim Konya – Adana – Gölbaşı üzerinden D750 karayoluna girmelisiniz. Buraya gelmişken mutlaka Kızılırmak nehri de görülmeli diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir