Türk Hava Kurumu Müzesi ve Paraşüt Kulesi

Türk Hava Kurumu Müzesi, havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 16 yıl önce Ankara’da açılmıştır. Modern müzecilik anlayışıyla kurulan müzede Paraşüt Kulesi, orijinal ve model uçak bölümleri ile ve pek çok belgenin sunulduğu Müze Binası bulunmaktadır. Müzede ayrıca Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihine ait 800 e yakın belge ve fotoğrafta sergilenmektedir.Türk Hava Kurumu Müzesi öncelikle çok sayıda belge, fotoğraf ve ürün ile dünyada ve Türkiye’deki havacılık tarihini gösteren bölümleri sunmaktadır. Başta TOMTAŞ Kayseri Fabrikasının belgeleri, Hava Kurumu üniformaları, bröveler ve madalyalar sergilenmektedir. Havacılık faaliyetlerinin yapıldığı Türkkuşu Genel Müdürlüğü ve İnönü Eğitim Merkez Müdürlüğünün de fotoğraf ve belgeler bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendi yaptığı uçakla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçuşunu gösteren maketleri görebilirsiniz. Sultan IV. Murat dönemindeki bilim adamı Hasan Çelebi’nin, yüksek miktarda barutla roket ateşleyerek havada yükselişini temsil eden maketler de ilgi çekmektedir. Ulu Önder Atatürk’ün eseri olan Nutuk’un ilk basımını sergileyen tek yerdir. THK’nin günümüze kadar bastırmış olduğu tüm pullar, Hava Oyunları Standı ve havacılık tarihinin pek çok ögesi stantlarda yer almaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi Fotoğrafları

tarihi uçaklar
Müze içerisinde eski tarihi uçakları inceleyebilirsiniz.
ilginç uçaklar
Müzede çok ilginç uçaklarda yer alıyor.
Paraşüt kulesi
Paraşüt kulesi Ankaralılar unutsa da hala aktif ve ziyaretçilerine hizmet vermektedir.
Türk Hava Kurumu Müzesi
Önderimiz Atatürk’ün o meşhur sözü İstikbal Göklerdedir.

Müzeye farklı bir değer katan bir başka özellik ise Tarihi Paraşüt Kulesi’dir. Ankarada paraşütle atlamak için ideal bir yerdir. Türk ve Rus mühendisler tarafından inşa edilen Tarihi Paraşüt Kulesi’nde çeşitli etkinlikler de yapılmaktadır. Ayrıca Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun belirlediği ve serbest paraşütçülüğü özendiren Tarihi Paraşüt Kulesi, şehrin her yerinden görülmektedir. Meteorolojik şartlara bağlı olarak atlayışlara izin verilen kule yoğun ilgi görmektedir. 16 yaşından büyük olan ve sağlık yönünden problemi olmayan her ziyaretçi atlayış yaparak keyifli anlar yaşamaktadır. Her mevsim pek çok ziyaretçiyi ağırlayan Türk Hava Kurumu Müzesi, ziyaretçilerine havacılık tarihi hakkında pek çok veriyi sunan özel bir yerdir.

Paraşütle atlamak üzerine medyada çıkan haber

[evp_embed_video url=”https://eryaman.org/parasutle-atlamak.mp4″]

Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Ulus Hipodrom Caddesi üzerindedir. Türk Hava Kurumu Müzesi’nin hemen yanında Ankara Arena, 19 Mayıs Stadyumu ve Tren Garı vardır. Müzeye metro ile gitmekte mümkündür. Ulus’ta inerek Gençlik Parkı’nın içinden buraya ulaşabilirsiniz. Ya da Atatürk Kültür Merkezi Durağı’nda inerekte 10 dakika yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Yaz ve kış saatlerinde farklı ziyaret tarifesi uygulamaktadır. Bu kapsamda 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında müze 09:00’da açılırken 18:00’da kapanmaktadır. 1 Nisan – 30 Ekim günleri arasında da müze 10:00’da ziyaretçilere açılırken 19:00’da da kapanmaktadır. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi, haftada 6 gün ziyarete açıktır. Pazartesi haricinde her gün ziyaret etmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir