Trafikte yaya önceliği dönemi Eryaman

Eryaman semti, trafikte yayalara öncelik verme konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun trafikte yaya önceliği konusunda yaptığı açıklamalar semtimizde pek dikkate alınmamış gözüküyor. Sayın Soylu yaptığı açıklamada yaya geçidinde yaya varsa araçlar mutlaka bekleyecek demişti. Ve bütün illerimizde denetimler yapılmış kurala uymayan sürücülere 488 lira ceza kesilmişti.

Eryaman’da ise sürücüler yayalara öncelik verme konusunda kurallara uymuyor. Bazı araç şoförleri karşıdan karşıya geçen insanları yaya geçidinde görünce hız kesmek yerine yayanın üzerine aracı daha hızlı sürüyor. Trafik ışıklarında yaya ışığının yeşil yanması sürücüler tarafından dikkate dahi alınmıyor. Eğer bu haberimizi okuyan yetkili kişiler varsa mutlaka Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman semtinde denetimlerin yapılması için harekete geçmelidir.

Çeşitli illerde trafikte yaya önceliği konusunda etkinlik yapıldı.
Çeşitli illerde trafikte yaya önceliği konusunda etkinlik yapıldı.

Yolların geniş olması yayaların karşıya geçmesini zorlaştırıyor. Karşıdan karşıya geçerken geniş olan yolda yaya ile aracın yol ortasında karşılama olasılığı da artıyor. Zaten yolların geniş olmasını fırsat bilen araç sürücüleri normal de gitmesi gereken hızın üzerindeki süratlere çıkıyor. Bu konuda Eryaman’da denetimler mutlaka arttırılmalıdır. Eğer önlem alınmaz ise ilerleyen süreçte hızla büyüyen semtimiz de durum daha vahim noktalara gelebilir.

Alınacak önlemlere örnek vermek gerekirse; Göksu parkı, Optimum Avm, Metromall, Eryaman Stadı gibi noktalara trafik kameraları yerleştirilip kurallara uymayan sürücülere ceza kesilebilir. Işık ihlali kontrolü yapan kameralar bu noktalarda önemli bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Göksu parkı önüne bir üst geçit yapılması da düşünülebilir. Çünkü bu noktada bir çok araç düzensiz bir şekilde hem göle hem diğer yola hem de alış veriş merkezine dönüyor. Yayalar ise hepsini kontrol etmekte güçlük çekiyor.

Zaten yaya ışığına uyan çok az sayıda duyarlı ve kurallara uyan şoför var. Ayrıca İstanbul yolundan süratle bu noktaya çıkan araçlar Göksu parkı önünde hızlarını yavaşlatmıyor. Bu hususlar göz önüne alındığında mobese kırmızı ışık ihlali sistemi Eryaman’da en az 4 noktaya uygulanması gereken bir ihtiyaçtır. Trafik ekiplerinin de mutlaka bölgede belirli aralıklarla yayalara öncelik vermeyen sürücülere ceza uygulaması yapması gerekiyor. Sürücülere yeni dönemde yayaların trafikte öncelik sahibi olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Eryaman trafik kazaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir