TCDD Buharlı Lokomotif Müzesi

TCDD eski trenlerin sergilendiği harika bir açık hava müzesine sahipti. Biraz bakımsız bir müze olsa da kara trenleri görmek insanları mutlu ediyordu. Ancak Başkentray projesi kapsamında yeni yapılan tren garı sebebiyle buradaki müze başka bir yere nakledildi. Lokomotiflerin bir kısmı başka yerlere götürüldü. Tarihe tanıklık eden bu ulaşım araçlarına vatandaşlar tarafından ilgi oldukça fazla. 5 yıl önce taşınma sürecinden dolayı, iki yere bölünmüş tarihi lokomotifleri Behiçbey Tesislerinde ve Odtü teknoloji müzesinde bulmak mümkün. Müzenin açılışı yaklaşık 27 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Buradaki trenlerin en eskisi 1 asırlık yolculuğu ile buralara gelmiş 106 yıl önce yapılan ve rayların ilk halini dahi görmüş Alman yapımı Hannover Vulcan isimli lokomotif. Cumhuriyetin ilk yıllarına ve savaş dönemlerine tanıklık ettiğini söyleyebiliriz. Bu alman yapımı lokomotiften Dünya üzerinde 40 adet bulunduğu biliniyor. Eğer bu tarz ulaşım araçlarına ilginiz varsa tarihini merak ediyorsanız Behiçbey tesislerine gidip bilgi alarak fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Kara tren olarak bilinen bu eski lokomotiflerin önderimiz Atatürk’ten miras kaldığını unutmamak gerekiyor. Atamızın anılarını yaşatmak adına müzelerimize ve tarihimize sahip çıkmalıyız.

TCDD
TCDD Alman yapımı Hannover Vulcan (1912)

Son yapılan tren hatları ile bilindiği üzere artık raylı sistem ülkemizde oldukça gelişim gösterdi. Yüksek hızlara ulaşan trenlerin şuan için hizmet verdiği şehirler arasında 255 km gibi süratlere ulaştığı görülüyor. Günlerce süren kara tren yolculukları unutulmaya yüz tutarken, müzelerde yerini yeni tren istasyonlarına bırakıyor. Sincan istasyonu önünde de bir adet kara tren bulunuyor. Bu lokomotifinde yaklaşık 70 yıllık olduğu biliniyor. Mustafa Tuna tarafından Sincan Belediye başkanlığı sırasında getirilen tren 6 yıldır bu noktada sergileniyor. Sincan banliyö istasyonuna güzellik katan bir değer. Trenlerin yakın tarihinde ise yaşanan en ilginç olay elektrik kesintisi sebebiyle eski bir trenin hızlı treni çekmesi olayıydı. Teknolojik ulaşım araçlarının servis dışı kalması ve alternatiflerinin az olması bazen bu tip olayların yaşanmasına sebep olabiliyor. Yaşanan bu olayda kara trenin geçmişine yazılmış gülümseten bir anı olarak kaldı.

TCDD Tren Müzesi Diğer Lokomotifler

Schwartzkopf
Schwartzkopf (1924)
Henschel & Son
Henschel & Son (1930)
NOHAB
NOHAB (1932)
Henschel & Son
Henschel & Son (1932)
Baldwin Locomotive Works
Baldwin Locomotive Works (1942)
Henschel & Son
Henschel & Son (1943)
Baldwin Locomotive Works
Baldwin Locomotive Works (1943)
 Vulcan Iron Works
Vulcan Iron Works (1948)
Vulcan Foundry
Vulcan Foundry (1948)

Eski trenleri geçmişten günümüze olmak üzere eskiden yeniye sizler için sıraladık. Lokomotifleri yerinde görmek için müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Sonuçta tarihe müzelerde tanıklık etmek her zaman insana güzel duygular yaşatır. Trenlere dokunmak ve geçmişe yolculuk etmek için Behiçbey ve ODTÜ müzelerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir