Taşınma endeksinde Eryaman ilk sırada yer aldı

Taşınma konusunda en hareketli semt Eryaman, yeni projelerin odak noktası olarak da dikkat çekti. 2018 yılına en fazla taşınan mahalle ünvanı ile başlayan Eryaman, yılın 4 çeyreğinde yine birinciliği kaptırmadı. REIDIN – Enakliyat Taşınma Hareketliliği, 2. Çeyrek raporunda %2.8, 3. Çeyrek raporunda %2.41, 4. Çeyrek raporunda 2.18 ile Eryaman zirvede yer aldı. 2018 yılı istatistiklerinde semtimiz En Çok Tercih Edilen Bölge, En Çok Taşınan Bölge ve En Hareketli Bölge kategorilerinde 1. sırada bulunuyor. Kategorilerin ilçe bazındaki en yüksek değerlere sahip bölgesi ise Çankaya. Eryaman mahallesinin en yakın rakibi ise Sincan ilçesine bağlı Ertuğrulgazi mahallesi olarak görülüyor. 4. Çeyrekte rekabet kızıştı fakat zirve hala Eryaman semtinde.

Son yıllarda yapılan projeler nüfus artışına sebep olmuştu. Bu artış istatistiklere de yansıdı ve Eryaman Ankara’nın en popüler semti haline geldi. Buna en büyük etken ise metronun tamamlanması ve Batıkent aktarmasının kaldırılması olarak görülüyor. Mümkün olan ulaşım imkanlarının artması semti cazip hale getirdi. Böylece taşınma hareketliliği de yükseldi. Şuan Ankara ilinde bulunan 2 yüksek hızlı tren istasyonundan 1 i Eryaman da yer alıyor. Ayrıca stad projesinin de 1-2 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. 2 büyük avm ile de Eryaman ilgi odağı konumuna geldi diyebiliriz. Metromall ve Optimum Ankara genelinden popülerliğini koruyor.

Planlı yapılan yerleşim ve yeşil alan imkanları ile nezih ortam şartları, insanları bu noktaya çekiyor. Bölgede yaşayan halkın genellikle gelir düzeyi iyi ve eğitim seviyesi yüksek. Bu koşullar düşünüldüğünde insanların burayı tercih etmesi gayet normal. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayan semtin sadece mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yoğun toplu taşıma ve trafiğe sahne olduğu görülüyor. Bölgede yer alan Göksu Parkı sadece Eryaman değil tüm Ankara’nın en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Eryaman’a ulaşım Ankara Çevre yolu, İstanbul yolu ve Ayaş yolu bağlantıları ile sağlanabiliyor.

Eryaman taşınma
Eryaman taşınma istatistikleri stad ve metro etkeni ile alakalı.

Eryaman etaplardan oluşması ve parsellerin üzerine kurulan sitelerden meydana gelmesiyle biliniyor. İlk kurulduğu yıllarda köyün yakınlarında öğrenci ve memur semti olarak bilinen Eryaman şu sıralar lüks yerleşim bölgeleri statüsüne girmiştir. Yapısında 11’in üzerinde mahalle barınmaktadır. 4 adet metro istasyonu ile ulaşım beslenmekte olup çok sayıda otobüs hattına sahiptir. Banliyö Treni ve YHT semte 1.9 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eryaman nüfus bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir