Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, 5 yıl önce Ankara Hamamönü bölgesinde kurulmuştur. Çok eski bir yerleşim olan bu bölge, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek tarihi Ankara evleri ile tekrar halka kazandırılmıştır. Gazi Üniversitesi Türk Halk bilimi Bölüm Başkanı ve UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’un çalışmaları ile kurulmuştur. Ankara’nın kültür turizmi açısından hareketlenmesi, tarihi ve kültürel değerlerin de anlaşılması için Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi öncülük etmektedir. Meddahlık, ebru sanatı ve gölge oyunları, masallar, ninniler ve beş taş oynayan çocuklar müzede kültürel açıdan önem taşıması için tatbik edilmektedir. 2 kattan oluşan müzede giriş katında Hacivat- Karagöz, çeşitli baskı yöntemleri, keçi boynuzundan taraklar, bakır eşyalar vardır. Kültürel açıdan pek çok yerel değeri sunan müze, tarihi günümüze taşımaktadır.

Somut Olmayan Kültürel Müze

Somut Olmayan Kültürel

Geleneklerimizin ürünleri ile görsel sanat uygulamalarının müzelerle yaygınlaşması daha da kolaydır. Müzenin ikinci katında ise en tipik Ankara Evi modeli sunulmaktadır. Burada öncelikle bir oturma odası, mutfak, haremlik-selamlık gibi bölümler vardır. İkinci kata çıkınca buradaki müze görevlisi odaları tek tek ziyaretçilere gezdirerek bilgiler vermektedir. Odaları gezerken ayrıca kültürel hikayeler anlatılıyor ve etkileşim artmaktadır. Baskı yöntemleri ile yapılan tablolar, beşikler, el sanatları eski kundaklar ve otantik eşyalar da ikinci katta sunulmaktadır. Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi içerisinde yer alan bahçe kısmında da açık havaya özel farklı oyun ve etkinlikler tanıtılmaktadır. Eskiden herkesin oynadığı seksek, topaç, bilye ve beş taş gibi kültürel çocuk oyunları burada temsil edilmektedir. Ziyaretçilerin de bu oyunları oynamaları desteklenerek uygun bir hobi alanı da tasarlanarak faaliyete sunulmuştur.

Hıdırellez ve Ramazan Ayı gibi önemli kültürel günlerimizde pek çok etkinlik ve program hazırlamaktadır. Eski dönemleri en iyi anlatan Meddah Gösterileri, Çiğdem Şenliği, Hacivat-Karagöz, Aşık Atışmaları, Türküler ve çeşitli atölye çalışmaları da sunulmaktadır. Pek çok özel veya devlet müzesi gibi pazartesi günlerinde ziyarete açık değildir. Bu şekilde Salı gününden Pazar gününe kadar açık olan müze, ziyaretçilere sabah 9 ile akşam 6’ya kadar hizmet vermektedir. Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ulaşım açısından kolay bir yerdedir. Ulus Metro İstasyonu ve Kurtuluş Metro İstasyonu ile bir kaç dakikada buraya metro ile ulaşmak mümkündür. Toplu ulaşım araçları veya otobüsler ile de ulaşımı kolay olan bir yerdir. Altındağ Belediyesi dolmuşlarına binmek oldukça avantajlıdır ve Altındağ Belediyesi’nin hemen yan sokağında bu müze bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir