Site aidatları bazı yerlerde çok fazla

Site aidatları konusunda Eryaman halkı bazı bölgelerde isyan ediyor. Ücretlerin çok yüksek olduğunu hiç bir hizmet verilmediğini belirtiyorlar. Aidat tutarları bazı sitelerde 120 metrekare ev için 50 TL iken lüks sayılabilecek bazı sitelerde 300-500 arası değişiyor. Ayrıca emsal olarak alınan aynı tip ve aynı özelliklerdeki evler arasında da aidat tutarlarında farklılıklar söz konusu. Yıllık aidat tutarını toplam olarak tahsil eden bölgelerde var. Durum böyle olunca vatandaşın üzerine ağır bir yük biniyor. Vatandaş kendi evi için deyim yerindeyse yönetimlere kira ödüyor. Hukuki olarak bu durumlara çözüm bulmakta kolay değil. Çünkü site yönetimleri istediği işletmeden ücret karşılığı fatura talep edebiliyor. Ve bu faturaları gider olarak gösterebiliyor. İlgili kanuna göre ise siz sadece yönetimin yaptığı harcamaları talep edebilirsiniz. Bu harcamaları incelersiniz ve 1 hafta içerisinde itirazda bulunursunuz. Fakat çokta bir şey beklemeyin.

Site aidatları yönetim giderleri

İşe bir de yönetim tarafından bakabiliriz. Bir sitenin bir çok yönden giderleri oluyor. Bazı rakamlar gerçekten tahsil edilmesi normal ücretler olabilir. Fakat abartı boyutlara ulaşıldığında paranızın gereksiz yerlere harcandığını da düşünebilirsiniz. Bir aparmanın bazı bakım giderleri vardır. Mesela asansör veya su deposu gibi bölümlerin belirli zamanlarda bakımının yapılması gerekir. Ayrıca asansör, hidrafor ve bina (site) içi aydınlatma için elektrik giderleri de hatırı sayılır düzeyde olabiliyor. Örneğin bir otoparka sahipseniz bu alanın açılıp kapanan kapısının elektrik gideri de fazla olabilir. Çünkü siteniz büyükse günde 100’ün üzerinde giriş çıkış olabilir. Diğer giderler ise apartman görevlisi olarak çalışan kişilerin maaş ve sigorta tutarlarıdır. Yönetimde çalışan büro elemanlarının da maaşları aynı şekilde. Ayrıca site içerisinde o ay bir arıza olduysa bunun tamiri de tabi ki gider cetvelinde yerini alır. Havuzlu bir siteye veya spor salonuna sahipseniz bu alanlarda oluşan giderleri de mutlaka hesaba katmalısınız.

Site aidatları durumuna hakim olmak adına Kat mülkiyeti kanunu incelemenizde fayda var.

Site aidatları
Site aidatları ve yönetim giderlerinin orantılı olması gerekir.

Aidat miktarı fazlaysa gözle görülür bir şeylerin olması gerekiyor. Bunları toplantılarda dile getirmelisiniz. Site sakini olarak takibini yapmak en doğal hakkınızdır. Türk adalet sistemine göre hakkınızı aramak kadar doğal bir şeyde yoktur. Eğer gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız. Bariz bir usulsüzlük söz konusu ise bunu yargıya taşımak en doğru çözüm olacaktır. Çok emin değilseniz emsal aynı özelliklerdeki bir site 50 TL öderken siz 60 yada 90 ödüyorsanız. Burada bir şey aramaya gerek yok belkide sizin sitenizde asansörler veya başka yerlerde sorunlar çok fazladır. Veya sizin siteniz pahalı bir yerle bakım anlaşması yapmıştır. Yada daha fazla apartman görevlisi mevcut olabilir. Fakat emsal site 50-100 tl verirken siz 300-400 veriyorsanız. Burada bir yanlışlık olabilir. Mutlaka üzerine gidilmesi gerekir. Ancak emsal site hesabı yaparken örnek birebir sizin evinizle ve sitenizle uygun olsun.

Site aidatları konusunda ne yapılabilir.

İlgili kanunda ki boşluklar sizin lehinize çalışmıyor. Ancak gerçekten büyük bir usulsüzlük mevcutsa ve siz bunu kanıtlarsanız. Avukat masraflarınız tarafınıza ödemek zorundadır. Ve o zaman dilimine kadar ödediğiniz tüm aidatları geri tahsil edersiniz. Hesap yapmak gerekirse arsa payına göre aidat eşit bölüştürülmek durumundadır. Durum böyle olunca 500 daire ve üzerinde maliki olan sitelerden aidat tutarının hesabını size bırakıyorum. Gidip yönetim ofisine yaptıkları giderlerin detaylarını talep edebilirsiniz. Yeni yapılan bazı sitelerde anlaşmazlıklar sonucu yönetim ve idare işini şirketler yapıyor. Eğer sitenizdeki yöneticilerden memnun değilseniz ve yeni bir yönetici adayınız yok ise bu yola başvurabilirsiniz. En doğru karar ise yönetim toplantılarına katılmak ve içinizden geçenleri açık bir şekilde dile getirmektir. Sonuçta site yönetimleri de seçimle geliyor. Sizin belirlediğiniz apartman yöneticileri içerisinden bir site yöneticisi seçiliyor. Memnun kalmadığınız da bir yenisini seçme ve belirleme hakkına sahipsiniz. Ayrıca hukuk konusunda danışmanlık yapan internet sitelerinde ilgili suç duyurusu ve dava dilekçeleri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir