Şeker fabrikası koku ve hava kirliliği

Şeker fabrikası koku çıkardığı sebebiyle yoğun şikayet alıyor. Vatandaşlar web sitemizin haber ihbar hattına bir süredir bu konuyla ilgili mail gönderiyorlar. 1960’larda kurulan bölgenin en önemli üretim tesislerinden şeker fabrikasının bazı zamanlar koku meydana getirdiği söyleniyor. Pancar sezonunda kokunun arttığı tahmin ediliyor. 2014 yılında İ.Melih Gökçek konuyla ilgili çalışmaların olduğunu belirtmişti. Ancak bu çalışmalar sonuca ulaşamadı. Maliye bakanlığıyla temaslar kuruluyor, bölgedeki fabrika Polatlı’ya taşınacak açıklamaları gerçeğe dönüşmedi. Şeker fabrikasının taşınmasından sonra oluşacak alana yeşil alan yapılacağı söyleniyordu. Üretim zamanlarında Ayaş yolu üzerinden geçen araçların yoğun keskin bir kokudan rahatsız olduklarını belirtmeleri bu duruma en büyük örnek. Şeker fabrikası konulu şikayetlerin benzerleri Eskişehir’de de meydana gelmişti. Bu fabrikalar şehir dışına yapılıyor. Fakat zamanla büyük şehirlerin, hızla büyümesi sonucu şehrin ortasında kalıyorlar. Yerleşim birimlerinde kaldıklarında meydana getirdikleri koku büyük oranda havayı kirletiyor. Keskin bir koku meydan geliyor.

Şeker fabrikası koku sebebi nedir?

Konunun asıl sebebi şeker pancarı işlendikten sonra posası kalıyor buna küspe denilmekte. Küspe ilk çıktığında sıcak bir şekilde çıkıyor. İlk çıktığı anda çevreye keskin iğrenç bir koku saçıyor. Bazı üretim tesislerinde bu artık madde havuzlarda kimyasallarla arındırılıyor. Üretim zamanlarında bölgedekilerin midesini bulandıran ve evlerin pencerelerini kapattıran bir koku yılda 1 ay sürdüğü söyleniyor. Bazı zamanlar 3-4 gün aralıklarla geliyormuş. Geçmişte bu posanın hayvanlara yedirildiği ancak yiyen hayvanlarında sütünün kötü koktuğu biliniyor. Ayrıca bu küspe yemle beslenen hayvanlarda bilimsel olarak zamanla akciğer kanseri meydan geldiği çeşitli kaynaklarda belirtilmiş. Hayvanların eceliyle öldüğü düşünülse de küspe yüzünden ölenlerin de olduğu söyleniyor. Bu yemler aşırı yağlanmaya ve hayvanın şişmesine sebep oluyor. Fazlaca süt veren hayvan üreticinin beklentisini karşılıyor. Etik olmasa da besleyici değeri yüksek ve enerji verisi bir yem. Bu yiyecek hayvanlar için lüks diye tabir ediliyor.

Şeker Fabrikası Koku
Kokuya sebep olan küspe posası

Küspe kokusunun önüne geçmek için yenilikçi yöntemlerde mevcut. Bunlardan birincisi çamur havuzlarında kimyasal madde kullanmak. Bu kimyasalları havuzlarında kullanan fabrikalara mevcut ülkemizde rastlamak mümkün. Kimyasal madde kullanan fabrikalarda kokunun sadece yazın çok sıcak havalarda 1-2 gün meydana geldiği tecrübe edilmiş. Ayrıca gelişmiş filtreleme sistemleri de mevcut fakat bunların maliyetinin 5-10 milyon tl olduğu söyleniyor. Kokudan rahatsız olan vatandaşlar fabrika taşınmıyorsa buraya bir çözüm bulunmalı diyor. Kokudan Eryaman’ın belirli bölgeleri fazlaca etkileniyor. Yarısı ise hafif bir koku olarak duyuyor. Çoğu zaman sosyal medyada bu Eryaman’daki koku nedir bilen var mı şeklinde mesajlar okuyoruz. Kokudan Eryaman Olimpiyat Hazırlık Merkezi civarındaki evler ve optimum yakınındaki otobüs durağında bekleyen halk etkileniyor. Eryaman’ın diğer bölgelerinde ise hafif bir koku olarak yılda bir kaç hafta duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir