Seğmenler parkı popülerliği arttı

Seğmenler Parkı  Ankara’nın Kavaklıdere semtinde büyük bir alana kurulmuştur. İçerisinde doğal vadiler, havuzlar, amfi tiyatro, çocuk bahçeleri, gezi alanları ve Ankara’nın simgesi olan Seğmenler Anıtı vardır. Parkın tasarımında arazinin doğal yapısı nedeniyle vadi şeklini aldığı bilinmektedir. Parkın peyzajında sedir ve karaçam, taflan, ardıç, ateş dikeni ile değişik türlere de yer verilmiştir. Parkın içinde biri İlhan Koman’a diğerleri de Burhan Alkar’a ve Tuba İnal’a ait olan üç heykel bulunmaktadır. Bu heykeller ile sanatsal açıdan da görsel bir değer sunan bu parkın diğer parklardan farkı da ortaya çıkmaktadır. Çankaya Köşkü’nün aşağısında yer alan doğal bir merkezdir. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen veya dinlenmek isteyen herkesin en uğrak adresi  olmaktadır. Seğmenler Parkı, kahvaltı yapmak isteyenlerin vakit geçirebileceği kafeler ile donatılmıştır. Çocuklar için parklar ve bahçeler de yer alırken burada çeşitli hayvanlarda bulunmaktadır. Kuğular, güvercinler ve Ankara Kedileri burada çokça yer almaktadır.

Seğmenler Parkı Fotoğrafları

Seğmenler parkı
Parkı en iyi anlatan fotoğraflardan biri diyebiliriz. Gençler çimler üzerinde kitap okuyor bir şeyler içiyor sohbet ediyor.
Sosyal aktivite Ankara
Sosyal aktivite Ankara’da bu parkta daha renkli daha güzel
Yoga Ankara
Yoga Ankara Segmenler parkında yapılır. 🙂
sakin ve güzel bir park
Gençlerin sakin ve güzel bir park olması sebebiyle özellikle üniversitelilerin tercih ettiği bir yer.

Küçük bir amfi tiyatrosuyla özellikle yaz mevsiminde konserler ve çeşitli etkinlikler de ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim yeşil kalan ağaçları ve çimleriyle doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin uğrak yeri ve pek çok etkinlik için uygundur. Bisiklete binmek ve fotoğraflar çekmek isteyenlerin de beklentilerini karşılayan parkta kuş yuvaları da bulunmaktadır. Akşam saatleri daha tenha olan parkta güvenlik görevlileri de vardır ve buradaki asayişi onlar sağlamaktadır. Parkın dört bir yanında oturma ve dinlenme yerleri olurken ünlü café markalarının da şubeleri parkın içerisinde vardır. Kuğulu Park kadar tanınmış bir park olmasa dahi  yeşil ve doğa ile iç içe olan bir ortamdır. Üniversitelilerin bahar ve yaz eğlencelerini burada yapmak istemesi de burayı daha çok popüler hale getirmiştir. Kış mevsiminde Ankara karının en güzel şekilde sergilendiği yerlerden biri de Seğmenler Parkı ve çevresidir. Kar yağdığında snowboard yapmak isteyen gençlerin akın ettiği parkın doğası da bu spora çok uygundur. Özellikle kışın kar yağdıktan sonra fotoğraf çekmek isteyen grupların da ilgi gösterdiği doğal bir platodur. Seğmenler parkı içerisinde çimlerde alkol tüketen gençleri de görmek mümkün. Yaz mevsiminde de çimlerin üzerinde gece geç saatlere kadar oturan ve uzanan vatandaşları görmek mümkündür.

Seğmenler Parkına Nasıl Gidilir?

Ulaşım açısından çok kolay bir yerdedir. Bu şekilde Kızılay meydanından bu parka hızlı biçimde toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kızılay meydanındaki Güvenpark yakınında olan otobüs duraklarını bulmalısınız. 413 numaralı Altınpark Çankaya otobüslerine binerek parka ulaşabilirsiniz. 413 numaralı otobüse alternatif olarak 135-1, 403-6, 407-2, 408, 413, 413-3 otobüslerde Seğmenler Parkı sınırlarına girmektedir. Eryamandan bu bölgeye otobüsle ulaşmak için öncelikle Kızılay’a gitmeniz gerekiyor. Bu parka giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir