Samanpazarı Özellikleri ve Tarihi

Samanpazarı ilimizin en eski çarşılarından ve yerleşim yerlerinden olup, Ulus veya Altındağ olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Ankara kalesine yakın bir konumda olması önemlidir ve tarihi niteliktedir. Kalenin Hisar kapısı saat kulesi de oldukça meşhurdur ve 134 yıllık bir tarihe sahip olduğu söylenmektedir. Buradaki çocuklar turistleri görünüşünden direk tanıyıp yabancı dillerde onlarla konuşmaya çabalamakta renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Esnafının oldukça uygun fiyatlarla düğün ihtiyaçları tedarik etmesi başkent genelinde nam yapmıştır. Yeni evli ve dar gelirli vatandaşlarımızın uğrak yeridir.  Samanpazarının benzerleri ve aynı isimdeki örnekleri ülkemizin bir çok şehrinde bulunmaktadır. Gezmesi oldukça keyif verici, vitrinlerinde antika ürünler olan dükkanlar vardır. 700 yıllık camiler, tarihi yapılar ve kale, turistler tarafından ziyaret edilip samanpazarından hatıra olarak ürünler satın alınmaktadır. Buradaki mobilyalar tamamen özgün yani bir başkasında bulamayacağınız fabrikasyon olmayan orijinal ürünlerdir. Edindiğimiz bilgiye göre mobilya tasarımı burada bir kez sergilenir ve satılırmış. Eğer çok talep görürse tekrar üretimi gerçekleşiyormuş. Sipariş gelmezse Türkiye’de eski stil tasarım olarak üretilen bu ürün sadece sizde olacaktır.

Saat kulesi
Saat kulesi geçmişe tanıklık yapan ve halkın anılarını tazeleyen bir sembol yapıdır.

Son zamanlarda dövizdeki artış buradaki esnafı da vurmuş. Gazetelere verdikleri röportajlarda 50 yıldır hiç bu kadar zorlanmadıklarını, her geçen yıl bir önceki dönemlerini aradıklarını belirtmişler. Özellikle mobilyacı ve aktarların çoğunlukta olduğu bu pazarın esnafı zor zamanlar geçiriyormuş. Müşterinin alım gücünün düşmesi satışları belirli oranda etkilemiş. Dövizle gelen ürünleri almak kar oranlarını bir hayli aşağılara çekmiş. Bir takım sıkıntıların bu pazardaki esnafı da vurduğunu söylemek mümkün. Genellikle eski çarşılarda köklü işletmelerin sadık müşterileri olduğu düşünülür. İnsanlar alışkanlıklarından pek vazgeçmezler yani hep aynı dükkanları ziyaret ederler, fakat bu sefer öyle olmamışa benziyor. Umarız samanpazarı esnafı eski aradığı günlerine tekrar kavuşur.

Samanpazarı halka açık idamlar ve uçak kazası

Pazar, meydana gelen olaylarla da geçmişte gündeme damgasını vurmuştur. Yaklaşık 55 yıl önce Ulus üzerinde iki uçak çarpışmış ve Samanpazarı üzerine düşmüştü. Pazarda uçakların altında kalan insanlardan çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Kazada ölenlerin sayısı 100’ü geçmişti, tam bir sayı kaynaklar tarafında verilememektedir. Belki de burayı bu denli unutulmaz ve meşhur yapan bu tarz olaylardı. Bazı kaynaklara göre İdam sahnesi olarak da kullanılan bu alan 92 yıl önce casus gibi suçlu kişiler tespit edildiklerinde bu alana getirilip halkın önünde idam ediliyormuş. Halka açık idamlar ilk ve son olmak üzere burada gerçekleşmiştir. Daha sonrasında da vuku bulmuş bu cezalar halka açık yapılmamıştır. 1950’lerde halka açık idamların son örnekleri Samanpazarında gerçekleşmiştir.

Eryamandan Ulus samanpazarına nasıl gidilir şeklinde sorular gelmekte olup bu noktaya ulaşım için metro ve ego otobüsleri ile Ulus meydanına ulaşmanız gerekmektedir. Gençlik parkı ile pazar arası yürüme mesafesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir