PTT Pul Müzesi tarihi yapısı ve ulaşım bilgileri

Ankara PTT Pul Müzesi Gençlik Parkına çok yakın bir lokasyonda yer almakta olup Eryaman’dan bölgeye metro ile ulaşım mümkündür. Ego otobüsüyle gelmek isteyen Eryaman sakinleri 540 numaralı otobüsleri tercih etmelidir. Ulus’taki bu mekana bugün dünyanın pek çok yerinden turist gelmektedir. Her ne kadar Ankara halkı pek bilmese de, Ulus’ta eski taş binada, dünyanın en büyük pul müzelerinden bir tanesi bulunuyor. PTT Pul Müzesi bugün, Türkiye’nin dünya çapındaki kültür merkezlerinden bir tanesine ev sahipliği yapmasına neden oluyor.

Pul müzesi giriş kapısı
Pul müzesi giriş kapısı

PTT Pul Müzesi yapı itibariyle tarihi özelliğe sahip

Bina Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan pek çok kamu kurum binasının da mimarı olan Clemans Holzmeister tarafından tasarlanmıştır. Binada o dönemler Avrupa’da oldukça yaygın olan neo-klasik üslup kullanılmıştır. Ulus’un merkezinde yükselen bu taş bina Emlak ve Eytam Bankası tarafından , Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile yapılmıştır. Yapıldığı ilk yıllarda bankanın merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Uzun süre banka olan bina bir dönem sonra Sümerbankın, Ankara bölge müdürlüğüne ev sahipliği yapmış. Daha sonraları ise kullanılmayarak kendi haline terk edilmiştir.

2011 yılında PTT’nin büyük açılımıyla birlikte, bir müze oluşturma çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda bir pul müzesi yapılma fikri ortaya atılmıştır. Ancak müzenin yeri halen belirlenmemiştir. PTT yetkilileri, Ankara’da pek çok binayı gezip dolaşmışlardır ve şuan ki Pul müzesinin bulunduğu binayı tercih etmişlerdir. Dönemin PTT Genel Müdürü Osman Tural başkanlığındaki komisyon, atıl halde bulunan binayı pul müzesi olarak yapma kararı almıştır. Bu kararın alınmasında en önemli etkenler, binanın cumhuriyet tarihinin ilk mimari eserlerinden birisi olması ve ülkenin başkentinin tam ortasında yer alması olmuştur. Tüm bu çalışmalarından ardından 2013 yılında hizmete açılmıştır.

PTT Pul Müzesinde, Osmanlı’da 1863 yılında basılan tuğralı ilk puldan başlanarak, günümüze kadar PTT tarafından basılmış tüm pullar mevcuttur. Ayrıca PTT’nin pul darphanesinde hatalı olarak basılmış çok değerli pullarda ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzede sadece Türkiye ve Osmanlı döneminde basılan pullar değil, Dünya Posta Birliği tarafından kabul görmüş, dünyanın pek çok ülkesine ait eski ve günümüz pulları da sergilenmektedir. 6 bin 500 metre kapalı alana 5 kat halinde kurulan müze de sadece pul bulunmuyor.

Osmanlı tarihinde ilk pul basımında kullanılan makineler, tarihi eser niteliğine objeler, damgalar, zarflar, tebrik kartları gibi pek eser sergilenmektedir. Atatürk’ün bazı ülke liderlerine kendi el yazısıyla gönderdiği postaların zarfları da pul müzesinde sergilenen eserlerden bir kaçıdır. Tarihe merak duyan herkesin mutlaka PTT Pul Müzesine gezmesi gerekmektedir. Müzeye metro değilde ego otobüsleriyle ulaşım sağlamak isteyenler şu otobüs hatlarını tercih edebilir: 116-2, 201-6, 527-1, 527-2, 540, 540-2, 540-4, 540-6 numaralı otobüsler Ulus İstiklal caddesinden geçmektedir. Müze ise hemen bir arka sokakta yer alıyor. Pul müzesi sabah 9 da açılıyor ve iletişim için kullanılan telefon numarası (0312) 560 60 47 olarak belirlemiş şehir dışından gelecekler arayıp teyit alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir