Pembe Köşk Müzesi

Pembe Köşk Müzesi, Ankara’nın Çankaya semtinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin parçası sayılan bir yapıdır. 88 yıl kadar önce bu yapıya ilaveten yeni bir eklentinin inşa edilmesine karar verilmiştir. Atatürk’ün isteği üzerine yeni yapıyı tasarlama işi Alman mimar Clemens Holzmeister’e verilmiştir. 2 yılda tamamlanan inşaat sonrası Pembe Köşk bodrum dahil iki kattan oluşmaktadır. Pembe Köşk Müzesi, giriş katında çalışma alanı ve misafirlerin ağırlandığı mekanlar ile tasarlanmıştır. Üst katta cumhurbaşkanının ikametgahı bulunurken geçmişte Atatürk ve diğer Cumhurbaşkanları bu binayı konut ve çalışma binası olarak kullanmışlardır. Ankara’nın en eski yapılarından biri olan Pembe Köşk, sosyal ve siyasi hayatımızdaki ilklerin yaşandığı bir yerdir. Atatürk’ün başkanlığını yaptığı pek çok etkinlik, toplantı ve siyasi çalışmalar burada düzenlenmiştir. Ankara’nın ilk balosu bu köşkte verilirken; ilk sergiler, ilk konserler ve etkinlikler burada yapılmıştır. Satranç ve bilardo turnuvaları ile atlama yarışmaları dahi Köşkün bahçesinde düzenlenmiştir. Ankara’nın iklimine uygun çiçek ve ağaçların temin edilerek yetiştirilme deneyleri de bu Köşk’te yapılmıştır.

Pembe Köşk görünümü

Pembe köşk
Pembe köşk müze olarak bilinmesinin yanında İsmet İnönü hatılarınıda yaşatmaktadır.

İsmet Paşa’nın da yaşadığı bu yerde, resim ve heykele de geniş bir alan yaratmıştır. Pembe Köşk’ün önderlik ettiği alanlardan biri de geleneksel ve çağdaş bir Türk ailesinin yaşamının sergilenmesidir. İsmet Paşa eşi Mevhibe Hanım ile bundan tam 102 yıl önce evlendikleri o dönemde, bu köşkte yaşamaya başlamışlardır. Örnek ve çağdaş bir Türk kadını olan Bayan Mevhibe İnönü Köşkte ilk olarak latin alfabesini ve modern elbiseleri kullanmıştır. Yemek salonunun tüm görkeminin mimari olan Atatürk, burada çok davet vermiş ve önemli yemekler düzenlemiştir. Bu salonda Atatürk yakın arkadaşlarıyla toplanmış ve dönemin pek çok sorunu burada tartışılmış ve çözülmüştür. Pembe Köşk Müzesi, ülkemizin siyasi hayatının en yoğun geçtiği yapılardan biri olarak tarihe tanıklık etmiş özel bir yerdir.

İnönü Vakfı tarafından müze ve ev olarak ziyarete açılan Pembe Köşk, milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır. Bu müzede; İnönü ailesine ait eşyalar, madalyalar, Atatürk’ün kullandığı eşyalar, yemek salonu sergilenmektedir. Ayrıca İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masalar, İsmet İnönü’nün değerli eşyaları, satranç masaları, silahlar, kıyafetler ve fotoğraflar da sergilenmektedir. Köşkün hemen yanındaki parkta ünlü heykeltıraş Mine Sunar’ın yaptığı devasa bir İsmet İnönü heykeli yer almaktadır. Pembe Köşk Müzesi, sadece milli bayramlarda halk için ziyarete açılmaktadır. Ankara merkezden 297 nolu toplu ulaşım araçlarına binerek ya da Çankaya’dan 411’e binerek buraya ulaşabilirsiniz. ODTÜ’den 411 ve 202 nolu otobüslere binerek ulaşmakta çok kolaydır. Metro ile ulaşım için ODTÜ durağından binmek daha avantajlıdır. A1 hafif raylı ulaşım sistemi ile de oldukça yakındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir