Papazın Bağı – Binaların arasındaki yeşil

Papazın Bağı çok fazla yeşil alanın bulunmadığı merkezi bir bölgede halkın sakin bir ortama kavuşmasını sağlayan mekandır. Kahvaltı için genellikle sıklıkla tercih ediliyor. Seğmenler parkına yürüme mesafesinde diyebiliriz. İki yeşil alan arasındaki uzaklık 1.5 km yine de yürüyerek bu noktaya ulaşmanız 25 dk sürecektir. Kızılay AVM önünden bu noktaya yürümek isterseniz 3.7 km ve 1 saati bulan bir yürüme mesafesini kat etmeniz gerekecek. Gaziosmanpaşa (gop) olarak bilinen semt içerisinde doğallığından ödün vermeden yıllardır yeşili koruyan yapısıyla dikkat çekiyor. Zira bilindiği üzere bu bölgede yeşil alanlara rastlamak hiçte kolay değil. Her taraf bina Çankaya’da bu tip arazilerin değeri oldukça fazla. Bu noktanın da korunmasının sebebi geçmişte sit alanı olarak sahibi tarafından tescil ettirilmesi deniliyor. Fakat son yıllardan yeşillik bir yer olmasını övenler kadar işletmecilerini kötüleyen ziyaretçilerde bulunmakta. Yol yapılmak için yıkıldı ağaçlar söküldü gibi söylentilere inanmayın. Burası yıllar önce olduğu gibi hala semtin orta yerinde beton yığınları arasında varlığını sürdürüyor.

Papazın bağı yeşillikler içinde bir mekan

Papazın bağı
Papazın bağı Ankara’da arkadaşlarınızla kahvaltıya gidebileceğiniz güzel bir yer. Oldukça talep gören kalabalık bir noktadır.

Tespitlerimize göre burayı ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu anılarını tazelemek için geliyor. Ayrıca şehrin kalabalığından bunalan bir çok vatandaşta bulamadıkları güzellik olan yüz yıllarca korunmuş ağaçların gölgesinde serinleyebiliyor. Eryaman’da bizim için yeşillik bulmak soluklanmak gölgesinde oturmak oldukça kolay ve sıradan gözükebilir. Fakat Çankaya gibi bir semt için bu sıra dışı bir olay. Nüfus yoğunluğunun ve binaların küçük bir alanda plansızca yerleşmiş olması tabir yerindeyse bölgeyi boğmuş durumda. Nefes almak içinse bu tarz noktalara fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Papazın bağı aslında öyle isminde olduğu gibi papazla falan çokta alakalı bir mekan değilmiş. Sadece ilk sahibinin papaz olduğu ve sonrasında ondan satın alındığı ismi bu şekilde kalmış. Yine de bu bilgiyi tek bir kaynaktan edindiğimiz için doğrulama ve net bir cevap alma fırsatına sahip olamadık. Sadece şuan ki yapısıyla papaz konseptli bir durum yok. Yani ismiyle uzaktan yakından alakası kalmamış. Kahvaltı yapılabilecek Ankara’nın en merkez noktalarına çok yakın konumdaki bir yeşil alan ve içerisinde işletmeler yer alıyor.

Papazın bağı isimli bu mekan şuan itibariyle tam 55 yıllık bir tarihe sahip. Tahmini olarak 10 bin metrekare üzerinde bir yeşil alan olarak görülüyor. Buraya gittiğiniz de zengin menüler sizi karşılıyor diyemiyoruz. Çünkü mekanda sadece serpme kahvaltılar, gözleme çeşitleri, özel tostlar ve ızgaralar yapılıyor. Zaten genellikle kahvaltı için tercih edilen bir yer olduğu için menüler yeterli. Fazlası abartı olurdu ancak fiyatlar konusunda Çankaya semtinde yer alan mekanlar genel itibariyle biraz tuzludur. Bu noktada ekonomik durumunuzu göz önüne alarak buraları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Eryaman’dan ulaşım için Kızılay’a gitmeniz gerekli sonrasında 303, 304, 391 ve 114 numaralı ego otobüslerinden hangisine denk gelirseniz bu noktaya gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir