Otogar Eryamana gelmeyecek Aşti onarılacak

Otogar Eryamana gelecek şeklindeki duyumlar artık gerçeği yansıtmıyor. Bilindiği üzere kısa bir zaman önce Ankara büyükşehir belediye başkanlığı makamında bir değişiklik gerçekleşti. Doğal olarak projelerde de revizyonlar oldu. Melih Gökçek zamanında gerçekleşen veya gerçekleşmek üzere olan bazı projeler iptal edildi.Bunların yerine yeni kararlar yeni başkan sayın Melih Tuna tarafından alındı ve belediye yönetimi çalışmalara başladı. Bu kararlardan semtimiz için en önemli olanı ise otogarla ilgili olandı. Aşti’nin Eryaman’a Altay mahallesine taşınacağı söylentileri ve kuvvetli iddalar vardı. Durum öyle netti ki bazı trajlı gazeteler web sitelerinden duyurmuştu. Ancak Sayın Mustafa Tuna yaptığı yeni bir açıklama ile bu söylentilere bir son verdi. Açıklamalara göre aşti otobüs firmaları bu alandan taşınmak istemiyor. Halk ise otogarın yerinden memnun ulaşım bu noktadan oldukça kolay sağlanıyor. Herkes memnunken böyle bir şey yapılması mümkün değil denildi. Ancak otobüslerin batıya giden bir kısmı için Eskişehir yolu üzerine bir indirme – bindirme cebi yapılabilir. Bunun mesajları verildi.

Otogar Eryamana gelmeyecek Aşti tadilat işlemleri yapılacak

Ayrıca Aşti için tadilat gerekirse yapılacak. Otogar ile ilgili tek sorun ise Atatürk Orman Çiftliği’ne ödenen kira tutarı şeklinde bir açıklamada geldi. Sayın Mustafa Tuna yüksek miktardaki kira yerine bu bölgeye daha fazla otobüs verilebilir. Su satışlarında indirip tutarı uygulanır. Vatandaşın işinin görülmesi önemli dedi. Atatürk Orman Çiftliği’ne aylık üç milyon lira kira ödenmesi sorununun çözülmesi gerektiğini çünkü aştinin gelirinin bu miktarının 1/6 sı civarında olduğu söylendi. Bu durum için diğer parti millet vekilleriyle de görüşüldüğü açıklandı. Bu açıklamalar da gösteriyor ki Aşti’nin Eryaman bölgesine taşınması söz konusu değil. Otogar tadilat görüp kira problemi de çözüldüğünde bu noktada hiç bir sıkıntı olmadığı belirtiliyor. Ankara bir bütün olarak düşünüldüğünde çoğunluğun ve otobüs firmalarının Aşti’nin yerinden memnun olması kararda etkili oluyor. Eryaman için kötü bir haber olsa da Ankara’lılar için doğru bir karar olduğu belirtiliyor. Aşti’nin taşınması konusu temmuz 2017 de yargıdan dönmüştü. Belediyenin aldığı tüm kararlar iptal edilmişti. Ayrıca ihale o tarihte Eryaman’a değil Mamak bölgesine yapılmıştı.

Otogar Eryamana
Otogar Eryamana taşınmayacak aynı düzen devam edecek şehir içi otobüsler artacak.
Aşti
Aşti kira sorunu çözmeye çalışılıyor. Arsa için 3 milyon kira ödeniyormuş.
Aşti gece
Aşti gece manzarası

İhalesi yapılan Mamak arsası şuanki Aşti’den hem küçük hemde Eryaman’a daha uzak bir noktada yer alıyordu. Kararların iptal edilmesi semtimiz içinde iyi oldu. Çünkü Eryaman’a gelmeyecekse başka yere gitmesi bizler içinde kötü olurdu. Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna’ya halkımızın menfaati için kararlar almasından dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir