Otobüste kadına şiddet konulu Sticker

Otobüste kadına şiddet konusuna yeni bir bakış toplumsal algı yaratan stickerlar. Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman mahallesinde bir özel halk otobüsünde görüntülenen sticker kanal d habere konu oldu. Haber konusunda kadına şiddetin sıkça görüldüğü bu dönemde bu şekilde stickerların yanlış olduğu belirtildi. Otobüs şoförü bu stickerı ilk kez gördüğünü daha önce dikkatini çekmediğini söyledi. Kırmızı olduğu için kapı çarpabilir uyarısı olduğunu düşündüğünü belirtti. Bu karikatüre dikkatli bakmadığı belirtmek istedi. Aslına bakarsanız şoför haklı çünkü o hat çok yoğun oluyor. Ve arka kapıda bulunan o stickera yoğun çalışma temposunda gidip de bakması pek mümkün değil. Baksa daha dikkatini çekmemiş olabilir. Muavin görmüş ancak kareyi kendince yanlış yorumlamış yani sosyal bir mesaj verilmek istendiğini düşünmüş. Onunda bu konuda bir art niyeti olduğunu düşünmüyoruz.

Sticker şu şekilde:

Otobüste kadına şiddet
Otobüste kadına şiddet stickerı

Esas önemli olan onu oraya yapıştıran ve kadına şiddete meyilli bir yolcu olma ihtimalidir. Stickera gelecek olursak bir adam var kadın ona bakarak ne bakıyon diyor. Adamda tekme atarak yol ver demiş. Ve kadın karenin dışına düşmüş. Toplumsal algı oluşturmada böyle kareler çok önemlidir. Örneğin insanları kapının onlara çarpabileceğini anlatmak için, kapıların bu üst noktalarına dikkat kapı çarpabilir konulu karikatür veya yazılar yapıştırılır. Sticker da anlatılmak istenen ise, adamın inmek için arka kapıya yöneldiği ve kadının ayakta onun önünde durduğu ve adamın ona cins bir şekilde baktığı ve kadının ”ne bakıyon” dediği düşünülmüş. Sonrasında adamın nezaketen ”bir saniye inebilir miyim?” demek yerine ”yol ver” diye tekme atması çok kötü bir örnek oluşturmuş. Yanlış bir şey sanki doğrusu bu ve bunu yapmalısınız der gibi uyarı stickerı olarak yapıştırılmış.

Otobüste kadına şiddet stickerı video haberi:

Ancak bu konuda Eryaman halkını tebrik etmek lazım tepkilerini göstermiş ve kanal d haber merkezine ihbarda bulunmuşlar. Ankara’nın genelde memur ve eğitimli insanlarının yaşadığı bir semtte böyle bir şeye izin edilmesi zaten mümkün değildir. Tüm Eryaman halkını böyle bir ince detayı fark edip gerekeni yaptıkları için tebrik etmek lazım. Otobüs şoförü ve muavinine de bu konuda gerekeni yapıp yazıyı oradan söktükleri için ayrıca teşekkürler. Eryaman halkının böyle bir şeyi dile getirmesinin faydası şu şekilde olabilir. Artık algı yönetimi yapan basit ve bu şekil uyduruk stickerlar yapıştırılamaz. Halk böyle saçmalıklara gülmek yerine tepkisini göstermelidir. Kadına şiddet kesinlikle özrü kabul edilmeyen çok yanlış bir harekettir. Bu şekilde karikatür ve stickerlarda kadının obje olarak kullanılmaması gerekir. Şiddetin her türlüsü yanlışken kadına yapılan şiddet tamamen kabulü mümkün olmayan bir durumdur. Bu şekilde olayları gördüğünüzde oradaki bayanın sizin anneniz veya kardeşiniz olabileceğini düşünerek yorum yapınız. Kimse ailesinden bir kadına böyle bir saygısızlık yapılmasını istemez.

Özgen Bingöl’e haberinden dolayı tüm kadınlar adına ayrıca teşekkürler.

Kaynak: Kanal D

Video Kaynağı: Youtube Özgen Bingöl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir