Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti, 59 yıl önce Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği noktada oluşmuş bir ekosistemdir. Ankara’nın Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyünde yer alan kuş türleri, tarihi ipek yolu üzerindedir. Ankara ve Eskişehir’e 130 km, İstanbul’a 350 km, Bolu’ya 100 km ve Nallıhan ilçesine ise 30 km uzaklıktadır. En önemli kuş popülasyonu merkezlerindendir. 425 hektarlık bu alan 24 yıl önce Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak kabul edilmiş ve burada avcılık yasaklanmıştır. Nallıhan Kuş Cenneti etrafındaki ve içerisinde söğütlükler, sazlıklar ve flora genişliği ile dikkat çekmektedir. Ayrıca tarım arazileri, bozkırlar, kayalıklar ve tepelikler gibi ekolojik açıdan farklı yaşam alanları oldukça önemlidir. Zengin besin varlığı ile de değişik türlerden kuş gruplarının burada barınması mümkündür. Bölgede 190 üzerinde kuş türü tespit edilirken kışın dahi binlerce su kuşunun barınması oldukça kolay bir alandır. Bünyesinde kışın yeşilbal, sakarmeke, karabatak ve martı türleri sıklıkla konaklamaktadır. Nallıhan havzası balıkçıl türleri için de en önemli üreme habitatlarını sunmaktadır. 190 çift küçük akbalıkçıl ve 140 çift gece balıkçıl türü burada üremektedir. Bu doğa harikası yerdeki kayalık alanlarda kara leylek ve yırtıcı kuş türlerine ev sahipliği yaparken pek çok yırtıcı kuş türüne de rastlanmaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cennetinde çok farklı türde kuşlar vardır.
Kuşlar
Kuşlar güzel manzara oluşturuyor.
mazarasıyla
Eşsiz manzarasıyla adeta büyüleyen bir yapısı var.
odtü
Odtü ve Ankara’da ki bir çok üniversiteden fotoğraf toplulukları geliyor.
safari
Safari fotoğrafları yönünden güzel çalışmalar ortaya çıkıyor.
Ankara fotoğrafçılık
Ankara fotoğrafçılık için yer konusunda sıkıntı çekenler için güzel bir yer. İyi bir deneyim sunuyor.

Hem doğa hem de fotoğraf tutkunlarının ilgisini çeken turistik bir yerdir. Yıl içerisinde her mevsim değişik kuş türlerine ev sahipliği yapan bu havzaya ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gitmek daha iyidir. Nallıhan’ın bu bölümü hem ilkbaharda hem de sonbaharda değişik kuş türleriyle bezenirken doğanın renk cümbüşü ile görsel bir şölen sunmaktadır. Ayrıca Nallıhan Kuş Cenneti içinde merkez gözlem yerleri vardır. Merkez binaya gelince burada kuş cenneti hakkında bilgiler almanız da mümkündür. Gözlem noktalarında burayı daha detaylı ve panoramik izlemek ise turistler için çok keyifli olmaktadır. Tesis alanında ayrıca bazı özel yerlerde doğa tutkunlarına çadır ve kamp alanları tahsis edilmiştir. Bu alanlarda kamp yapmaya izin verilirken ateş yakmak ise yasaktır. Kamp alanında konaklayarak gün doğumu ve gün batımında kuşların ve doğanın fotoğraflarını çekmek isteyen pek çok turist buraya akın etmektedir. Sunduğu doğa harikalarıyla bölgede her yıl düzenli Nallıhan Foto Safari etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti bölgesine Nasıl Gidilir?

Nallıhan Kuş Cenneti, yılın her döneminde yoğun bir ilgi gören özel bir kuş havzasıdır. Ulaşımının kolay olması ve tarihi İpek Yolu üzerinde olması da avantajlarından biridir, Ankara şehir merkezine 130 kilometre uzaklıkta yer alan Nallıhan Kuş Cenneti, İstanbul Yolu olarak bilinen D140 karayolu üzerinden ulaşımla merkezdedir. Ankara, Beypazarı ve Çayırhan rotasını izleyerek Davutoğlan Köyü sınırlarından da buraya ulaşmak oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir