Mogan Gölü Gölbaşı piknik yeri

Mogan Gölü Gölbaşı adıyla yerel halk tarafından anılan bir göldür. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan göl, 561 Hektar büyüklüğündedir. Ortalama olarak derinliği 2.80 metre ve uzunluğu 11 km olarak bilinmektedir. Mogan Gölü Gölbaşı ile anılırken gölde ayrıca sazan balığı, turna balığı, gümüş balığı, yayın balığı ve kerevitte vardır. Mogan Gölü Gölbaşı Alüvyon birikimi ile oluşan yarı tuzlu bir göldür. Gölün 11 dereyle beslenmesinin yanı sıra Başpınar, Yavrucak, Çolakpınar, Gölova, Kaldırım ve Gölcük dereleri bu dereler arasındadır. Gölbaşı kentinin ve Ankara-Konya yolunun böldüğü Mogan ve Eymir gölleri bir kanalla birbirlerine bağlıdır. Eymir Gölü de esas kaynağını Mogan gölünden almaktadır. Mogan Gölü Gölbaşı bir efsaneye göre adının kaynağını 1050 yıllarında yaşanan bir olay almıştır. Bu yerde Monza ve Ganey isimli iki kişi birbirlerine aşık olurlar. Ancak aileleri bu aşka izin karşıdır ve bu nedenle ikiside evden kaçarlar. İkisi de birbirinden habersiz iki ayrı tepeye çıkarlar ve burada 10 yıl hiç durmadan ikisi de ağlarlar. Gözyaşları ise bu tepelerden inerek şimdiki gölün yatağına akar ve bu gölü oluşturur. Monza ve Ganey ise ağlamaktan kör olurlar ve ikisi birden bu tepelerden aşağı düşerek hayatını kaybederler. Mogan Gölü Gölbaşı ismi de efsaneleye göre Monza ve Ganey’in isimlerinden türetilmiştir.

Mogan Gölü Gölbaşı
Mogan Gölü Gölbaşı ilçesinde yer alıyor.
Mogan parkı
Gölün çevre düzenlemesi yapılmış ve park haline getirilmiştir.
çocuk oyun alanları
Çocuk oyun alanları gölün çevresinde yer almaktadır.
Doğal göl Ankara
Mogan gölü doğal ve eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Mogan Gölü Gölbaşı ve Turizm Potansiyeli

Mogan Gölü Gölbaşı, 160 kuş türüne ev sahipliği yaparken gölde günümüze kadar 226 kuş türü tespit edilmiştir. Mogan Gölü Gölbaşı çevresi ekolojik yapısıyla ve coğrafi dokusuyla büyük ilgi gören bir yerdir. Ankara – Konya yolundan giriş tarafı için ziyaret etmek ücretsizdir. Mogan Gölü turizm cazibesine dönüşürken burada düğün salonları, restaurantlar, kafeler, bisiklet, koşu ve yürüyüş parkurları ve pek çok park vardır. Mogan Gölü Gölbaşı parkı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılmış farklı alanlara da sahiptir. Burada dinlenme, eğlence ve spor faaliyetlerini yapabileceğiniz yerler ve alanlar bulunmaktadır. Mogan Gölü Gölbaşı havzasındaki flora ve bitki faunası da buraya yerli ve yabancı ziyaretçileri çekmektedir. Göl üzerinde tekne turlarına katılmak isteyenler için turlar düzenlenirken Mogan Gölü Gölbaşı merkezde kolay ulaşılabilen bir lokasyonda olması ile dikkat çekmektedir.

Mogan Gölü Gölbaşı Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

Mogan Gölü Gölbaşı, Ankara’nın denize kıyısı olmasa da bu havayı oraya taşıyan bir özelliktedir. Sığ yapısına rağmen pek çok deniz canlısına ve faunasına ev sahipliği de yapmaktadır. İçerisindeki mesire yerleri, parkları ve kompleksleriyle beğeni toplayan bir cazibe merkezidir. Gölde balık tutmak, hafta sonunda gezi yapmak, yürüyüş yapmak, doğanın ve göl manzarasının keyfini çıkarmak için çok ideal bir yerdir. Tercih edilmek için pek çok nedenin yanı sıra Mogan Gölü Gölbaşı kolay bir ulaşıma sahiptir. Ulaşım için Güven parkı önünden Gölbaşı-Toki otobüslerine binerek 20-25 dakikada gidebilmek mümkündür. Ayrıca Kızılay’dan Gölbaşı istikametine doğru tabelaları takip ettikten sonra 15-20 dakikada Mogan Gölü havzasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mogan gölü giriş ücreti son belediye kararı ile 1 lira olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir