Milli çekiç sporcusu Salman Eryamanda hazırlanıyor

Milli Çekiççi Kıvılcım Kaya Salman Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek olan Dünya Atletizm şampiyonası için Eryaman Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM)’da hazırlanıyor. Babası milli güreşçi olan Salman, babasının isteği üzerine daha küçük yaşlarda milli atlet olmaya karar vermiş. Şuan 27 yaşında olan Salman, 15 yıldır çekiç atma sporu ile ilgileniyor. Yaşı genç olmasına rağmen Londra (2012) ve Rio (2016) olimpiyatları tecrübesi var. Ayrıca Çekiç atmada Avrupa gençler ve Dünya yıldızlar şampiyonalarında ikincilikleri bulunuyor.

Kaya Salman oldukça başarılı bir milli sporcu şu sıralar çalışmalarını Eryamanda sürdürüyor.
Kaya Salman oldukça başarılı bir milli sporcu şu sıralar çalışmalarını Eryamanda sürdürüyor.

Salman sakatlık sonrasında toparlanmayı başardı

Müsabakalar için hazırlıklarını Eryaman’da bulunan Türkiye Olimpiyat Merkezinde sürdüren Salman yaptığı açıklamada; “Sol dizimden ciddi bir sakatlık geçirdim. Daha yeni yeni toparlıyorum, Doha’ya gitmem için bir iki ay daha uzun süreli çalışmaya ihtiyacım. Ben çalışmalarımı Eryaman TOHM’da sürdürüyorum. Sabah erken saatlerde gelip akşama kadar antrenman yaptığım oluyor. Doha’da yapılacak olan müsabakaların ekim ayına alınması çok iyi oldu. Bu benim için daha fazla çalışmak anlamına geliyor. Benim kişisel rekorum 72.55 metre, Doha’ya gidebilmem için en az 71 metre çekiç atmam gerekiyor. Benim hedefim önce Doha’ya gitmek ardından madalyaya ulaşmak. İnşallah bu amacıma ulaşacağım ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğim.“ Dedi.

Salman, Enka Spor kulübünü temsilen 25-26 Mayıs tarihleri arasında İspanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kadınlarda yarışacak. Burada 71 metre ve üzerinde atması durumunda Doha’ya gidebilecek. Bu sebeple İspanya’da düzenlenecek olan şampiyona için, Eryaman TOHM’da ki çalışmalarına ara verecek.

Eryaman Türkiye Olimpiyat Merkezi En Uygun Yer Salman, “ Günde ortalama 5 saat antrenman yapıyorum. Bazen akşama kadar yaptığımda oluyor. Eryaman TOHM bir atlet için olması gereken her imkânı sunuyor. Bu sebeple çalışmalarımız için Eryaman’ı seçtik. Önümüzde 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Dünya Şampiyonası var. Biz aslında 2020 Olimpiyatlarının’da provasını yapıyoruz. İki olimpiyat tecrübem var, bu sebeple müsabakalarda ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Kota alabilmek için 72.55 metre atmam gerekiyor. Bu çok üst bir limit, bu sebeple kendinize her şeyin en iyisini seçmeniz gerekiyor. Bir bebek gibi bakmalısınız vücudunuza, yediğiniz şeylerden tutunda, çalışma yaptığınız yerin bile çok büyük önemi var. Eryaman bizim için büyük bir imkâna sahip.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir