Metromall

Metromall isimli alışveriş merkezi Eryaman semtinde 2017 Eylül ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Bölgede metro durağının olması en büyük ulaşım kaynağıdır. Otobüsler için semtin en büyük durağı olan kalkış noktası bu merkezin tam karşısında yer almaktadır. Ayrıca günümüzün gözdesi AVM kültürü burada, Sincan ve Fatih gibi yerlere çok yakın bir konumda bulunmasıyla hedef kitlesini de genişletmiş. Bu yeni açılan mega yapı için elbette kötü yorumlar da yapılıyor. Fakat içerisinde barındırmakta olduğu markalar Türkiye’nin önde gelen şirketlerine ait. Genellikle bu tarz merkezlere insanlar içerisindeki işletmeler için gelir. Eğer bir ürün alınacaksa alışılmış markanın ürünleri insanlar tarafından tercih edilmektedir. Örneğin gençler için kahve içilecekse Starbucks önemli bir yer tutar ve genellikle buraya gidilir. Biraz yaş yükselip aile ortamı oluştuğunda ise Alaçatı Muhallebicisi tarzında yerler daha sempatik gelmeye başlar. Akşam yemekten sonra aileler tatlı yemek için nezih ve kaliteli yer arayışında olurlar. Bu AVM aranan markaları bünyesinde barındırıyor.

Metromall
Metromall alış veriş merkezi içindeki tasarım gerçekten güzel olmuş.

Neredeyse 1 yılı dolmak üzere olan Metromall müşterisini ve kitlesini oluşturuyor. Halk artık buraya daha bilinçli bir şekilde ne yapmak istediğine karar vererek gelmeye başladı. Tek şikayetleri ise teras ve yemek katının yetersiz olması. Genellikle alışılan yiyecek bölümünün başlı başına bir kattan oluşmasıdır. Fakat burada neredeyse bir katın yarısına sıkıştırılmış bir yemek bölümü görmekteyiz. Aslında ihtiyaçların en önemlisi gıda sektöründeki firmalar. Bu yönden bakıldığında AVM planlamasında yapılan en büyük hata bu noktada göze çarpmaktadır. En güzel yanı ise mimarisi üstü açılıyor ve hemen her kattan giriş çıkışa imkan tanıyor. Bu yönleriyle yenilikçi ve Türkiye’de ilk deniliyor. Fakat Yunanistan’da hem de aynı isimle bir benzeri yer almakta. Neyse bu kısmı bizi şuan için çokta ilgilendirmiyor. Merak edenler için yazımızın devamında bir fotoğrafını ekleyeceğiz. Mimari konusuna değinmişken çatının şeffaf olması ve içeriye ışık girmesi ferah bir ortam yaratmış. Söğüt inşaat, devlet mahallesi olarak adlandırılan bu yerde çok önemli 2 konut projesi 1 AVM ve 1 stad olmak üzere önemli işlere imza atıyor.

Yunanistan Atina’da yer alan Metromall

Yunanistan metromall
Yunanistan’da yer alan Metro mall alışveriş merkezi Ankara’daki avm’ye benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Metromall Ankara’daki diğer alışveriş merkezlerine baktığımızda farklı bir konsept diyebiliriz. Çünkü büyük Avm’lerin hemen hepsi ana arter diye nitelendirilen yollar üzerinde yer alıyor. Fakat burası Eryaman’ın iç noktasında yani herhangi bir ana yol üzerinde değil. Kapalı otoparkı sıkıntısız güzel olmasına rağmen çok derinlere inşa edilmiş. İnişte adete Dünyanın merkezine sanki çekirdeğe falan ulaşacak mışsınız gibi iniş yapıyorsunuz. Açık otopark ise parça parça ön ve arka kapıda birde yan metro hattı yakınında açık park yerleri bulunuyor. Yan bölümde bulunan otopark bize biraz tekinsiz gibi geldi. Işıklandırma ve güvenlik önlemleri yetersiz gözüküyor. İnsanların sıklıkla geçtiği bir güzergah olmasına rağmen bu alanı tavsiye etmiyoruz. Ön ve arka kapıların açık otoparkları gayet güzel güvenlik ve ışıklandırma iyi yapılmış. Aracınızla buraya ulaşmak için Ayaş yolu veya İstanbul yolu üzerinden Göksu bağlantısını tercih edebilirsiniz. Devlet mahallesi metrosunda inerek Metromall alış veriş merkezine ulaşmanızda oldukça kolay çünkü metro istasyonuyla AVM arası sadece 100 metre uzaklıkta.

Eryaman konut projeleri konusunda son yıllarda gerçekten büyük bir gelişim gösteriyor. Mega çok katlı gökdelenlerin bir küçüğü olan 30-40 katlı yapılar inşa ediliyor. Şuan için bu yüksek binalardan bir çoğu bitti. Metromall konut inşaatı konusunda biraz geç kalmış olsa da daire teslim sürecine yaklaştı. Stadın inşaat yükü bu alanda sanki konut projesine gölge düşürdü. İnce işçilik konusunda çalışmaları süren yapıların geçen ayın 15’inde teslim edilmesi beklenirken ileti bir tarihe ertelendiği söylenmekte. Bu arada Meva şehir isimli bir projenin de Ayaş yolu kenarında sessiz sedasız yükselmeye devam ettiğini de es geçemeyiz. O projede Eryaman semtinin en büyük konut projeleri arasında bulunuyor. Fakat onun inşaatın bir sürede daha devam edeceğini söyleyebiliriz. Konum olarak ana yol kenarına yapılması güzel bir tercih olmuş. Semt gelişmeye büyümeye ve modern çehresini geliştirmeye devam ediyor. Burada yaşayan halkı sevindiren gelişmeler yaşanıyor. Özellikle yüksek hızlı tren istasyonuna verilen isim bu noktada yaşanan en önemli gelişme demek doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir