Metroda bomba paniği yaşandı

Metroda bomba paniği ile Eryamanda yaşanan ilginç olaylara başlıyoruz. 2015 yılında meydana gelen olay bir hali gariplikler içeriyor. O yıl insanların biraz korkuyla yaklaştığı terör saldırılarının olduğu bir dönemde kalabalık yerlerde bulunmama isteği vardı. Kalabalık ortamda insanlar tedirgin oluyordu. Bundan dolayı mıdır bilinmez Eryaman metrosunun akşam saatlerinde bir panik yaşandı. Akşam muhtemelen mesai dönüş saati olan 18.00 civarı metronun da tam yoğun olduğu bir zaman aralığında. Batıkent yönünden Eryamana doğru gelen metronun batı merkez yakınında. Bir bayan sesi duyuldu ve şu cümleleri söylediği anlaşıldı: ”Arkadaş canlı bomba”

Bunun üzerine insanlar kapılara doğru birbirlerinin üstüne doğru koşmaya başladılar. Kalabalık büyük bir izdihamla metroyu boşaltırken iki de sivil polis olayı kontrol altına almaya çalışıyordu. Hatta polislerden biri şüphelinin eylem ihtimalini düşünmüş olacak ki silahına bile davrandı. İki polis kimliklerini ve rozetlerini havaya kaldırarak insanlara sakin olun diyor. Diğer taraftan da şüpheli şahsın üstünü arıyordu. Şüpheli şahıs ise kimliğini polise gösterip canlı bomba olmadığını anlatmaya çalışıyordu. Metro seferleri durmuştu. İnsanlar raylarda yürümeye başlamıştı. Çünkü metro durağa uzak bir noktada durdurulmuştu. Neyse ki bu karmaşada ve izdihamda kimseye bir şey olmadı.

Metroda bomba paniği haberi

Aslında böyle bir durumda yapılması gereken bu değildi. Çünkü canlı bomba diye bağırılması o şüpheli kişiyi panikle harekete geçirebilirdi. Yani gerçek bir canlı bomba olsaydı Allah korusun felaket olabilirdi. Diğer bir ihtimalde oradaki yaşlı ve hamile ile çocukların bu izdihamda ezilmesi ve hayatlarını kaybetmesi olabilirdi. Hatta panikle kalp krizi geçiren bayılanlar olabilirdi. Son ihtimal ise raylara inen insanları karşı taraftan gelen bir metro ezebilirdi. Neyse ki korkulan tüm bu ihtimaller gerçekleşmedi. Polisler tarafından kontrol altına alınan şahıs canlı bomba çıkmadı. İzdihamda kimsenin burnu bile kanamadı. Metro hattı saatlerce durdu ama raylarda kimse ezilmedi. İnsanlar metro raylarında yürüyerek bir sonraki istasyona ulaştılar.

Raylarda yürüyüp istasyona ulaşma anı:

Metroda Bomba
Panik sonucu raylarda yürüme anı.

Bir çoğu metroyu kullanmayıp otobüslere yönlendi. Olay yaşanan ilginç bir anı olarak kaldı. İnsanların 20 metre yükseklikte raylarda yürümesi anı kameralara yansıdı. Olayın en ilginç yanı ise ‘arkadaş canlı bomba’ diye bağıran bayan panikten midir şok geçirmesinden midir bilinmez olay yerinden kaçmadı. Herkes kaçarken o olduğu yerde bekledi. Uzmanlar böyle bir durumda etrafa panik yaratmadan sakin bir şekilde 155’in aranıp metronun hangi yöne gittiğinin ve hangi vagonda şüpheli olduğunun ve eşkalinin bildirilmesinin en doğru yaklaşım olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Beyaz tv

Video Kaynağı: Youtube Çizmeli Kedi isimli kanal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir