Mansur Yavaş yağmur bekleniyor dikkatli olun uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da özellikle Etimesgut ve Eryaman taraflarında etkili olan şiddetli yağmur yağışları sebebiyle, resmi twitter hesabından bir uyarıda bulundu. Kişisel twitter hesabından Ankaralı, özellikle de Eryamanlıları uyaran Mansur Yavaş ” Meteorolojik verilere göre bugün Ankara’mızda, başta Etimesgut – Eryaman olmak üzere yağmurun etkili olacağı tahmin edilmektedir. Belediye personelimiz kesintisiz olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu süreçte sizleri dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. ” Dedi.

Mansur Yavaş Yağmur Uyarısına Ait Görsel.
Mansur Yavaş Yağmur Uyarısına Ait Görsel.

Kırk İkindi Yağmurları Sele Neden Oluyor

Ankara geçtiğimiz haftadan itibaren yağmurlu havanın etkisi altına girdi. Son yıllarda küresel ısınmasının artmasıyla birlikte yağmur yağışı da şiddetleniyor. Ankara’da son yıllarda kırk ikindi yağmurları adı verilen yağış şekli nedeniyle çok sayıda sel olayı da yaşanıyor. Dört gün önce Ankara’da özellikle de Etimesgut ve Eryaman’da etkili olan yağmur yağışı nedeniyle, pek yeri su basmıştı. Eryaman’da bir plazanın otoparkına dolan sular nedeniyle 15 milyon liralık hasar oluşmuş ve 40 araç kullanılamaz hale gelmişti. Maddi hasarın yanı sıra Ankara’da 3 kişi yağmur nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Başkan Mansur Yavaş Uyarısı ve Meteoroloji verileri şiddetli yağmuru gösteriyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Ankara’da önümüzdeki 5 gün şiddetli yağmur bekleniyor. 14 Haziran Cuma günü Ankara’da gökgürültülü ve sağanak yağışlı bir hava beklenirken sıcaklıklar gündüz 27, akşam ise 14 derece olacak. 15 Haziran Cumartesi günü yağış şiddetini artıracak. Meteoroloji yetkilileri cumartesi günü için kuvvetli gökgürültülü ve sağanak yağışlı bir hava olacağını söylüyor. Pazar günü de devam edecek şiddetli yağışlar, yeni haftanın ilk günlerinde de etkili olmaya devam edecek. Etimesgut ve Eryaman bölgesinin, Ankara’nın diğer semtlerine göre daha düzlük bir alanda bulunuyor olması su basması riskini de artırıyor.

Etimesgut Belediye başkanı Enver Demirel’de bir açıklama yaparak ” Eryaman ve Etimesgut’ta oluşabilecek her türlü su basması durumunda, vatandaşların vakit kaybetmeden belediyeyi araması gerektiğini söyledi.” Yağmur yağışlarının akşam saatlerinde daha çok etkili olacağı için, iş çıkışı yola çıkan vatandaşların özellikle alt geçitlere girmeden önce dikkatli olması gerekiyor. Meteoroloji uzmanları su baskınlarının yavaş yavaş değil, aniden olduğunu belirtilerek alt geçitlerde duraklama ve bekleme yapılmaması konusunda vatandaşları uyarıyor. Şiddetli yağmur olacağı haberini alan Mansur Yavaş ise, Londra gezisini yarıda keserek Ankara’ya döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir