Liseli gençlerin parklardaki tehlikeli oyunu

Liseli gençlerin parklardaki tehlikeli oyunlarının önüne geçilmesi gerekiyor. Parklara yapılan oyuncaklar genellikle belirli bir yaş grubuna hitaben yapılıyor. Bu yaş bareminin üzerindeki çocuklar bu aletlere kilo veya boy olarak ağır geliyorlar. Bazende güç olarak kapasitenin üzerine çıkıyorlar. Güç olarak kapasitenin üzerine çıkmak ne demek derseniz; örneğin bir salıncak sallanırken çok güç uygulanarak tehlikeli boyutlarda salınım yapılması. Bu durumda belirli bir yaşın üzerindeki çocukların oyun parklarında eğlenmesi kendi sağlıkları açısından tehlike arz ediyor. 15 ocak cuma günü gördüğümüz manzara karşısında oldukça şaşırdık. Bir grup liseli genç parktaki salıncakla o kadar hızlı ve kontrolsüz eğleniyordu ki uyarmamıza rağmen bize aldırış etmediler. Bizde aileleri uyarmak adına böyle bir haber yer verme gereksinimi duyduk. Yayınlayacağımız videodaki gençler muhtemelen lisenin öğle arasında parkta vakit geçiriyorlar. Civarda bir kişinin söylediğine göre bu durum bir kaç parkta her öğlen gerçekleşiyor. Fakat bu parktaki problem yapılan oyun aletinin tasarımının ve zincirlerinin çok tehlikeli konumlandırılmış olması.

İlgili video:

Salıncak tasarımı oldukça tehlikeli

Salıncak tasarımı normal bildiğimiz türde değil. Yukarıdan aşağıya sarkan zincirler aşağıda güçlendirilmiş kumaş, plastik veya metal karşımı kompozit bir malzemeye bağlanmış. Alt oturma yerleri bütün salıncağını dolaşıyor. Salıncak yuvarlak bir daire şeklinde dönüyor. Döndürme esnasında aslında salıncağı dışarıdan sakince döndürürseniz bir sıkıntı yok. Fakat videodaki gençler gibi salıncağın içine girip zincirlerin arasında hızla döndürürseniz tehlike arz ediyor.

liseli gençlerin
Liseli gençlerin tehlikeli hareketleri

Liseli gençlerin parktaki oyunu kötü sonuçlar doğurabilir.

Tehlike şu ki sallanan kişilerden birisi dengesini kaybettiğinde zincir Allah korusun çocuğun boynunu kesebilir. Çünkü çocuk direk dönen bir sistemin içinde zincirlerin arasına düşecektir. Diğer bir tehlike ise salıncağı döndüren çocuk bunu yapabilmek için hem zincirlerin arasına giriyor hemde onları bir miktar yukarıya kaldırıyor. Yani boşta bir miktar gevşek zincir kalıyor. Bu gevşek zincirlerin çocuğun en ufak bir aksama hareketinde boynuna dolanması an meselesi. Ayrıca yere çok yakın bu salınca betona çakılma durumlarını da beraberinde getiriyor.

Bu durumda ne yapılması gerekir konusuna gelirsek salıncağın bu hızlara çıkmasını engelleyen bir sistem eklenebilir. Eğer salınca bu kadar yüksek hızlara çıkmaz ise çocuklarda bu tehlike oyundan vazgeçerler. Yetkililerin mutlaka Ankara’daki parklara uzmanlar gönderim bu tür tehlikeli oyuncakları kaldırtması veya modifiye ettirmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir