Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi I. TBMM Binası olarak 4 yıl boyunca meclis faaliyetlerinin gerçekleştirildiği yerdir. Ankara Ulus Meydanı’nda bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yapımına 103 yıl önce başlanmıştır. Türk mimarisinin örneklerinden olan iki katlı binanın en önemli özelliği ise Ankara taşı (Andezit) kullanılmasıdır.  Bir süre Cumhuriyet Halk Fırkası Merkezi olarak işlevini sürdürmüştür. Müze içinde Bakanlar Kurulu Odaları gibi farklı çalışma odaları ile halen muhafaza halindedir. Bu yapı çok özel ve geniş bir tarihi koleksiyona sahiptir. Kongre tutanakları, Lozan ve Sevr Antlaşması ait belgeler, devlet hediyeleri ve döneme ait yazışma ve haberleşme araçları müzede sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’ndaki komutanların portreleri, kurtuluş savaşına ait büyük boyutlu tablolar da oldukça ilgi çekmektedir. Kurtuluş Savaşı Müzesi ayrıca Meclis Başkanlığına ait eserler, Başbakanlık eserleri ve bakanlara ait eserler ile de ayrı bir öneme sahiptir. Müzenin alt katında geniş bir fotoğraf arşivi ve çeşitli sanat eserleri yer almaktadır. Üst katta ise kongre dönemlerinin tarihi belgeleri, tutanaklar, döneme telgraflar ve Atatürk imzalı yazışmalar bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Görüntüsü

Kurtuluş Savaşı
Kurtuluş Savaşı Müzesi binasının dışarıdan görünüşü
Atatürk
Müze içerisinde önderimiz Atatürk’e ait bir çok eşyada bulunmaktadır.
Ulus metrosu
Müze lokasyon olarak Ulus metrosunun tam karşısında yer almaktadır.

Müze Türk siyasi tarihine ışık tutan pek çok belge ve fotoğrafa ev sahipli yapmaktadır. Ayrıca birinci meclis toplantı salonunda ziyaretçilere o tarihte geçen konuşmalar dinletilerek tarihe tanıklık etme imkanı da sunulmaktadır. Değerli devlet büyüklerinin mühürleri, ıslak imzalı belgeler, meclis salonları ve toplantı masaları dahi aynen korunmakta ve burada sergilenmektedir. Siyasi geçmişimize ait ve Kurtuluş Savaşı yıllarındaki mücadeleye tanıklık eden Kurtuluş Savaşı Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Panoramik resimler, yağlı boya tablolar ve geniş belge arşivleri ile tarihe tanıklık eden pek çok eserin sergilendiği müze oldukça değerlidir. Geçmişte yaşanan siyasi mücadeleler ve yapılan anlaşmalara ait tüm detayları burada canlı olarak görmek isteyenler bu müzeyi ziyaret etmektedirler.

Kurtuluş Savaşı Müzesi, her mevsim pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamayı başaran bir müzedir. Özellikle öğrencilerin ilgi gösterdiği bu yer, Ankara’nın en ünlü meydanlarından olan Ulus’ta yer almaktadır. Çok kolay bir şekilde bulunabilen müzeye ulaşım ise oldukça kolaydır. Metro hattıyla Ulus’a Eryaman ve de Ankara’nın her yerinden ulaşmak kolay ve hızlıdır. Ulus metro durağında indikten sonra müze yürüyerek sadece 50 metre uzaklıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir