Koronavirüs Salgını Genel Bilgiler

Dünya genelinde son 30 yıl baz alındığında, SARS ve MERS’in ardından üçüncü kez koronavirüs salgınıyla karşı karşıya geldi ve ciddi oranda küresel bir tehdit oluşturmaya başladı.

2019’un son günlerinde Çin’in Vuhan kentinde görülen ve “Kovid-19” olarak adlandırılan dünya çapında ölümlere neden olan koronavirüs, milyonlarca insanı tedirgin etmeye devam ediyor.

Virüs, tüm çabalara karşın yayılmaya devam ediyor. Halen ölüme yol açma riski yaklaşık yüzde 3 olarak belirtiliyor. Bu oranın, bir tür koronavirün 2003 yılında neden olduğu SARS salgınına göre daha düşük olduğunun altı çiziliyor. Buna karşılık, virüsün bu defa daha hızlı yayıldığı, daha kısa sürede daha çok insana bulaştığı vurgulanıyor.

Kovid-19 için ülkeler tedbirlerini aldı ve gelişmelere göre tedbirlerini genişletmeye devam ediyor. Tedirginlik yaratan virüse ilişkin doğru bilgi edinilmesi sağlığın korunması için önem taşıyor.

Koronavirüs nedir?  

Koronavirüsler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara sebebiyet veren büyük bir virüs ailesidir.

Koronavirüsler, Koronaviridae ailesi içinde yer alıyor. Başlıca dört türde sınıflandırılıyor: Alfa, Beta, Gama ve Delta. İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabiliyor.

Şuana kadar korono virüsünün ( %96 oranında) yarasalardaki virüslere benzediği, bu sebeple yarasalardan yayıldığı düşünülüyordu. Fakat yapılan bir çalışmada, pangolin (pullu karıncayiyen) adlı bir yabani hayvan türündeki virüslerin mevcut koronavirüse %99 oranında benzediği belirtildi.

Koronavirüsler, insanlarda üç salgına neden oldu. 2003’te SARS olarak tanımlanan koronavirüs, Uzak Doğu’da bir çeşit yabani kediden, 2012’de MERS olarak tanımlanan koronavirüs ise Suudi Arabistan’da develerden insana geçti.

İnsanlarda koronavirüsün neden olduğu hastalık basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna kadar değişkenlik gösterebiliyor.

Koronavirüs Nasıl bulaşıyor?

Özellikle solunum yolu virüsleri gibi Kovid-19 da hastanın öksürmesi, hapşırması veya burnunu temizlemesi sırasında saçılan parçacıkların solunması ile bulaşıyor.

Solunuma yoluyla bulaşan bu virüs, genellikle hasta kişiyle 1 metreden daha yakın mesafeli temas sonucu gelişiyor. Aynı zamanda, hasta bir kişinin temas ettiği yüzeylere dokunma ve daha sonra dokunan el ile ağız, burun ya da göze temas yoluyla da bulaşma riski bulunuyor.

Yeni koronovirüs enfeksiyonu açısından risk altında bulunanlar, hayvanlarla yakın temasta bulunanlar, hasta kişilerin aile üyeleri ve sağlık çalışanları olarak göze çarpıyor.

Belirtileri nelerdir?

Virüsün belirtileri, hafif veya şiddetli olabilir. Ateş ve öksürüğün yanı sıra hastalığı şiddetli geçiren insanlarda nefes darlığı, zatürre, böbrek yetmezliği baş gösterebilir ve hastalık ölümle sonuçlanabilir.

Kovid-19 aşısı geliştiriliyor mu?

Hastalığa şimdiye kadar bir aşı bulunamadı fakat aşı geliştirme çalışmaları bir çok ülkede hızla devam ediyor. İnfluenza virüsü dışındaki, solunum yoluyla bulaşan virüslere etki edebilecek herhangi bir ilaç bulunmuyor. Bu sebeple yalnızca hastalığı hafifletmeye yönelik ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanılıyor. Tedavi süresi boyunca destekleyici ürünler iyileşmede büyük önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir