Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ankara’nın en ünlü piknik yerlerinden olup şehrin merkezi yerlerine çok yakındır. Trekking, doğa fotoğrafçılığı, piknik ve kamp gibi aktiviteler için de tercih edilen yerlerin başındadır. 1959’da Milli Park statüsüne kavuşan Kızılcahamam Soğuksu Milli Markı, volkanik bir alanda bulunmaktadır. Bu nedenle de çok fazla sayıda sıcak ve soğuk su kaynakları ile termal turizmin merkezi olma niteliğindedir. Sarıçam, karaçam, selvi, köknar ve meşe ağaç türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Milli Park içerisindeki boz ayı, çakal ve diğer pek çok kuş türü ilgi çekmektedir. 35’in üzerinde kuş türü ile nesli tükenme tehlikesi altında olan kara akbaba türüne de rastlanmaktadır. Buradaki kuş üretme çiftliğinde ayrıca kınalı keklik, şahin, sülün , bıldırcın ve güvercin çeşitleri vardır. Ayrıca parkta Kara Akbaba Gözetleme ve Besleme İstasyonu bulunurken burayı ziyaret etmekte mümkündür. Fosil Ağaç bölgesi ile de ziyaretçilerin en çok ilgi ilgi çektiği yerde pek çok yerli bitki örtüsünün fosil ağacı sunulmaktadır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Fotoğraflar

Kızılcahamam Soğuksu
Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı giriş kapısı
piknik
Park her yıl yaz aylarında piknik için gelenlerin akınına uğruyor.
gün batımında
Akşamları gün batımında manzara gerçekten büyülüyor.
kış aylarında
Çok sık karşılaşılmasa da genelde kış aylarında bu yazı haklı çıkabiliyor.
Soğuksu
Nesli tükenmekte olan ve Soğuksu civarında bulunan korunması tescilli bir canlı
Soğuksu milli parkı
Soğuksu milli parkı çevresinden huzur veren bir görüntü
Soğuksu piknik alanı
Soğuksu piknik alanı olmasının dışında termal otelleri ile de ünlü bir bölgedir.

Ankara Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı pek çok aktivite ile ilgi çekici bir rotadır. Milli Park içerisinde özel Ziyaretçi Tanıtım Merkezi, büfe ve restaurantlar bulunurken piknik ve kamp yapmak için de alanlar vardır. Her yıl sadece Nisan ayında açan Dağ Lalesinin de görülmesi mümkündür. Milli Parkı Gölü etrafında olan bu bitkiler, Türkiye’nin Endemik Bitki Türleri Listesi’nde yer alırken burada doğa fotoğrafçılığı yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşü yapmak için en ideal yerlerden biridir. Milli Parkı içerisinde bulunan 16 kilometrelik yol, trekking grupları tarafından çokça tercih edilmektedir. Her mevsim trekking yapılırken konaklama içinde çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Kızılcahamam ilçe merkezinde de 10’dan fazla otel seçeneği vardır. Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı alanında çadırla kamp yapmak için ise Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan izin almak gereklidir. Güvenlik görevlileri, orman yangını riskinin düşük olduğu kış aylarında izin almadan geceleme yapmanıza da izin vermektedir. Kamp yapmak için kış mevsimini seçmeniz daha iyi bir tercih olacaktır.

Ankara’ya 80 kilometre uzaktadır ve ulaşım kolaydır. Özel araba ile gitmek için Fatih Sultan Mehmet Bulvarından Ankara-Bolu yolunu takip ederek Kızılcahamam’a gelmek gereklidir. Bu yoldan Kazan – Kurtboğazı mevkisine geçerek Milli Parka kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı çevresine gitmek 527 numaralı Ulus EGO otobüsleri ile mümkündür. Etlik Eski Garaj’dan veya 19 Mayıs Stadyumu önünden geçen Kızılcahamam ilçe otobüslerini kullanarak da bu Milli Park’a gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir