Kızılay metrosu 2 gün hizmet veremeyecek

Kızılay metrosu kaza haberi güne kötü bir başlangıç oldu. Bu gün sabah saatlerinde Kızılay metro hattı üzerinde bakım ve onarım seferi yapan trenlerin çarpışması sonucu tren hattında büyük hasar oluştu. Hasar sonucunda metro seferleri durdu. Batıkent ve Kızılay arasındaki bakım çalışması sırasında kaza Ulus yakınındaki makasta meydana geldi. Hat üzerinde meydana gelen hasar sonucu seferlerin iki veya daha fazla gün süreyle sefer yapılamayacağı açıklaması geldi. Kaza sebebiyle oluşan aksaklık ekstra otobüs seferleri ile giderilecek. Eryaman ile Batıkent arasında sefer yapan Törekent metrosunda herhangi bir sorun yok fakat Kızılay aktarması İvedik’ten sonrasına 2 gün boyunca yapılamayacak. Şuan gelen bilgilere göre Kızılay’da bulunan Gama iş merkezi ile İvedik metro arasına ekstra otobüs hattı konulmuş. Batıkent metrosu İvedik istasyonuna kadar çalışmaktadır. Yani metro hattının İvedik’ten sonrasına hizmet veremediği bilgisi gelen haberler arasında yer alıyor.

Kazaya ait olay yeri görüntüleri

Kızılay metrosu
Kızılay metrosu meydana gelen kaza büyük hasara yol açtı.
kaza ihmalden
Metroda meydana gelen kaza ihmalden dolayı oldu açıklaması geldi.
Metro kazası Ulus
Metro kazası Ulus yakınındaki makasta meydana geldi.

Kızılay metrosu güvenli mi?

Yolcu taşımacılığı sırasında bu trenler otomasyon sistemleri tarafından tam otomatik olarak kontrol ediliyor. Herhangi bir sürücü duruma müdahil olmuyor. Metro sürücülerinin tek yaptığı trene ilk kalkışı sağlamak ve kapıları kapatmak. Bunun dışındaki tüm işlemler otomatik olarak ilerliyor. Ancak sabah 5 gibi seferler başlamadan önce hattın kontrolü ve bakım işlemleri için trenler gezdiriliyor. Bu işlem sırasında tren sürücü tarafından manuel olarak kullanılıyor. Hat üzerindeki makas ters olduğunda bunu Vatman (metro sürücüsü) fark edene kadar ve fren yapana kadar diğer trene çarpma riski oluyor. Fakat otomasyonda trenlerin birbirlerine yaklaşma mesafeleri aşıldığında fren sistemi devreye giriyor. Otomatik sistemde bu gibi riskler olmadığı için metrolar son derece güvenlidir. Bu yüzden normal seferlerde bu tip kazaların olması imkansız ancak deneme ve bakım için yapılan tren seferlerinde ihmal olduğunda bu tip kazalar oluşabiliyor. Yolcuların panik yapmalarını gerektirecek büyük çapta bir güvensizlik ortada yok.

Hat üzerinde oluşan hasarın giderilmesi uzun sürebilir. Pazartesiye yetişmezse mesai için evlerinden çıkan Ankara’lılar otobüs aktarmasıyla iş yerlerine gidecek. Buda vatandaşlar için zahmetli olabilir. Umarız kısa süre içinde sorun çözülür ve rutin seferler devam eder. Son durum ne olur bilinmiyor şuan için Pazartesi günü İvedik metro önünden otobüslerle Gama iş merkezine aktarma yapılacağı bilgisi geldi. Bunun için otobüslere ekstra seferler konuldu. Zira Batıkent – Kızılay hattı Ankara’nın en önemli ulaşım kaynağı olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir