Kızılay giysi bağış kutuları Eryamanda

Kızılay giysi bağış kutuları semtimizde büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 1 ay önce Eryaman 6. etaptan başlayarak bütün semte koyulan giyim kutuları şuanda Eryaman’ın tamamının ulaşabileceği şekilde konumlandırıldı. Sıra bizlerin kullanmadığı giyim, mutfak, elektronik ev eşyaları, oyuncak çeşitleri ve ev tekstil ürünlerini kutuya atmamıza geldi. Ayrıca kullanılmayan büyük ev eşyaları içinde kızılay arandığında gelip alıyorlarmış. En popüler merkezi yerler olarak avm önlerine koyulmuş kutular var. Mesela KC göksu avm ve okyanus plaza önlerinde kutulara rastladık. Eryaman center, Tbmm caddesi Camii karşısı orta göbek, 5. etap metro son durağı, Eryaman evleri 4. kapı, 6. etap atakent sitesi Eryaman spor tesisleri kapısı, Kutlutaş iş merkezi bankamatikler bölgesi, Göksu avm dış bankamatikler yanı, okyanus plaza taksi durağı yakın kutuların semtimizde yer aldığı bölgelerden bazıları. Sürekli yeni kutular koyulduğu için şuan için gözümüze çarpanlar bunlar. Size yakın bir kutuya gidip bağışta bulunabilirsiniz. Projenin pilot bölgesi olarak Ankara seçilmiş ve tekstil geri dönüşümü amaçlanıyor.Tekstil ürünleri toplanıyor giyilebilir olanlar kontrolden geçirilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Kızılay giysi bağış
Kızılay giysi bağış kutuları örneği

Kızılay giysi bağış kutuları giyilemeyecek durumdaki giysiler ne olacak?

Kullanılamaz durumdaki eşyalar geri dönüşüm firmalarına satılarak gelir elde edilecek. Bu gelir ile projenin devamlılığı için finans elde edilecek.Ayrıca detaylı bilgi edinmeniz için 168 çağrı hattı bulunmaktadır. Proje kapsamında Ankara’nın Batıkent, Çankaya, Etimesgut, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde kutular yerlerini aldı. Pilot uygulama ilimizde başarılı olursa tüm Türkiye’de uygulanacak.

Kutuya ne atabiliriz?

Giyim eşyası olarak: Ayakkabı, kemer, çanta, gömlek, pantolon,short, tshort, iç çamaşırı,yetişkin elbisesi benzeri şeyleri giyim kapsamında kutuya atabilirsiniz.

Mutfak eşyası olarak: Tabak, çatal, bıçak, kaşık, çaydanlık, tencere, tava, bardak, fincan, vazo benzeri şeyleri mutfak eşyası olarak düşünebilir ve kutuya atabilirsiniz.

Elektronik ev eşyaları: Traş makinesi, tost makinesi, fön makinesi, süpürge, radyo,telefon gibi ürünleri ev eşyası olarak düşünebilirsiniz.

Kutuya çocukların faydalanabileceği bütün oyuncak çeşitleri atılabilir.

Ayrıca havlu, battaniye, yastık, yorgan, masa örtüsü, perde gibi benzeri ev tekstil ürünlerini de kutuya atabilirsiniz.

Kutulara kesinlikle yanıcı ve patlayıcı madde atılmaması gerekmektedir. Basınçlı kaplar ve tehlikeli yanıcı maddeler kesinlikle kutulara atılmayacaktır. Ayrıca yiyecek atıkları ve çöp atılmaması da rica olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir