Kırmızı ışık ihlalleri ve Ters şerit

Kırmızı ışık ihlalleri Eryaman semtinde son günlerde oldukça arttı. Kural ihlalinin sonucu çoğu kez maddi hasarlı kazalarla sonuçlanıyor. Semtimizde trafiğin çok yoğun olmamasını fırsat bile sürücüler yol boş düşüncesiyle kırmızıda geçiyorlar. Aynı düşünceye hakim kişilerin başka bir kural ihlali ise ters şeritten gitmek. Göbekten dönüp gelmek bazen yolu uzatabiliyor. Bu yüzden yolu kısa tutmak isteyen sabırsız sürücüler ters şeritten giderek karşı şeritteki dönüşe giriyorlar. Orta refüjü bu sayede geçmiş oluyorlar. Anca bu iki hatalı davranışında sonuçları çok ağır olabilir. Maddi ve manevi boyutları ağır sonuçlar doğuran tarif kazaları Ankara’nın bir çok yerinde sürücü hataları sebebiyle olmaktadır. Trafik kurallarını hafife almak yapılabilecek en büyük sürücü hataları arasında yer almaktadır. Kırmızı ışık ihlallerinde ve ters şerit kullanımında 206 TL ceza uygulanmaktadır. Bu ihlali trafik polisi fark eder ve size ceza keser ise ceza puanı da işlemektedir.

Kırmızı ışık ihlalleri
Kırmızı ışık ihlalleri artık otomatik tespit ediliyor.
Kırmızı ışık ihlalleri saygısızlık mıdır?

İşin birde ahlaki boyutu var, trafik kullarına uymayan kişilerin diğer vatandaşların haklarına gasp ettiği ortadır. Ters şeritten gelip karşıda normal seyrinde kurallara uyan sürücüyü tehlikeye sokmak masum sürücünün hakkına girmek anlamına gelir. Kırmızı ışık ihlalinin iki yönden ahlaki uygunsuzluğu vardır. Birincisi yeşilde geçen sürücüyü tehlikeye atmaktır. İkincisi ise Kırmızıda bekleyen aynı yöne giden sürücüleri enayi yerine koymaktır. Yol geniş gelende yok geçerim diye kırmızıda çıktığınızda, yeşilde geçen hızla gelen ve fark etmediğiniz araç size hızla çarpabilir. Zaten Eryaman’da kırmızı ışıklar çok uzun süre yanmıyor. Bekleyeceğiniz süre en fazla 15-20 sn riske girmeye ve cahilce hareket etmeye gerek yok diye düşünüyoruz. Nasıl olsa eve geldim, hep geçtiğim ışık, kimsede yok, düşünceleri kazalara sebebiyet veriyor. Okul önlerinden yavaş geçmenizi, ışıklara uymanızı ve şerit ihlalleri yapmamanızı rica ediyoruz. Yollar semtimizde oldukça geniş kurallar uyarsak ve birbirimizin haklarına saygı gösterirsek kazalara ve tatsız olaylara engel oluruz.

Özellikle yağışlı günlerde 24 saat içerisinde onlarca kaza olmaktadır. Bunun başlıca sebebi fren mesafesine uymayan sürücülerdir. Yağışlı günlerde önünüzdeki araca durma mesafesinden fazla yaklaşmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir