Kilitli parke taşı okula getirilip öylece bırakıldı

Kilitli parke taşı konusunda talepte bulunan Eryaman Şehit Ferhat Koç İlkokulu için gerekli malzemeler belediye tarafından getirildi. Temmuz ayından buna yana getirilen kilitli parke taşları ve bir miktar kum bahçede öylece bekliyor. Okul müdür yardımcıları ilgili mevkilere başvuruda bulunduklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını belirtiyorlar. Parke taşları ve kum okulun bahçesinin, yaklaşık olarak yarısını işgal etmiş durumda. Öğrenciler törenlerde ve beden eğitimi derslerinde bahçeyi kullanmakta zorluk çekiyor. Kilitli parke taşları paletler halinde istiflenmiş ve bu alanda oynayan çocuklar taş yığınlarının üzerinde tehlikeli durumlar yaşıyor. Okul için hem güvenlik hemde düzen konusunda olumsuzluklar oluşuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi veya Etimesgut Belediyesinin bir an önce bu konuyla ilgilenip ders saatleri dışında kademeli olarak parke taşının döşenmesi bekleniyor. Bahçe çok büyük değil yaptığımız incelemede belediyenin iş gücüyle 1-2 günde parke işi bitebilir. Okulun bahçesi müsait malzemeler hazır sadece gerekli iş gücünün sağlanması gerekiyor.

Kilitli parke taşı
Kilitli parke taşı fotoğrafta görüldüğü üzere okul bahçesinin yarısını kapatmış.
Kumun üstünde poşet
Kumun üstüne örtülen poşet yırtılmış malzeme kaderine terk edilmiş.
Atatürk büstü
Atatürk büstünün önün bir miktar kapatılmış bu durum saygı duruşu ve törenlere engel oluyor.
Çocuklar tenefüsler
Çocuklar tenefüsler de parke taşları aralarında ve üstlerinde tehlikeli oyunlar oynuyorlar. Öğretmenler onlara engel olmaya çalışıyorlar.
Bahçeler çocukların
Bahçeler çocukların oyun alanıdır. Ancak bu bahçe biraz şantiyeyi andırmakta.
Okul bahçesi
Okul bahçesindeki çukurlarda dikkat çekiyor. Parke taşları öylece dururken çocuklar bu çukurlu ve bakımsız bahçede oyun oynuyor.
Şehit Ferhat Koç İlkokulu
Şehit Ferhat Koç İlkokulu dış görüntüsü bu şekilde sağ tarafta malzemeler istiflenmiş.

 

Kilitli parke taşı döşeme işi kimin sorumluluğundadır?

Okul yetkilileri ilgili belediyelere konuyu açtıklarını fakat Etimesgut belediyesinin; ”Parke taşlarını biz vermedik. Size bu taşlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandı. Onların bu taşları döşemesi gerekiyor.” Dediği öğrenildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’den yetkililerin ise; ”Taş ve malzemeyi verdik okul içinde yapılacak işlemler sizin sorumluluğunuzdadır. Kendi bütçenizden bu işi yaptırmanız gerekiyor.” Şeklinde cevap vermiş. Okulun müdür yardımcısıyla yaptığımız görüşmede okul bütçesinin diğer eksiklere zor yettiğini böyle büyük bir tadilat işinin okul aile birliği bütçesinden karşılanmasının mümkün olmadığını belirttiler. Böylesi yardıma ihtiyaç duyan bir devlet okuluna mutlaka yardım elinin belediyeler tarafından uzatılması gerekir.

23 Nisan etkinlik ve törenlerine az kaldı.

Okul yönetiminin en büyük kaygısı ise 23 nisan törenlerine az bir zaman kalması ve bahçenin parke taşları tarafından işgal altında olmasıymış. Parke taşları yüzünden okul 23 nisan törenlerini kısıtlı bir alanda yapmak zorunda kalacak. Atatürk büstünün önüne kadar gelen parke taşları ve kum yığını Atatürk büstünün ön tarafını da bir miktar kapatmış durumda. Resmi törenlerin ve İstiklal marşımızın Atatürk büstü önünde öğrenciler tarafından okunması Atamıza saygı duruşu gibi durumlarda öğrenciler parke taşlarının yanına sıra olmak zorunda kalıyor. Yetkililer umarız bu durumla ilgilenirler ve temmuz 2017 yani 7-8 aydır hizmet bekleyen minik öğrencilerin bahçesi düzene kavuşur. Okul bahçelerinin öğrencilerin oyun alanları olduğunu ve parke taşı istifi için uygun olmadığını unutmamak gerekir. Okul gibi önemli kurumların sadece 5-6 işçi ve bir kaç günlük işçilik için mağdur edilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir