Keçiören teleferik saatleri ve ücreti

Keçiören teleferik hizmeti Ankara Keçiören semtinde yer alan bir toplu taşıma sistemidir. Türkiye’de geniş çaplı toplu taşıma amacıyla yapılan az sayıdaki teleferik hizmetlerinde biri de buraya inşa edilmiştir ve seferlerini düzenli olarak gerçekleştirmektedir. Bu teleferik aynı zamanda metro ile senkronize çalışır bir durumdadır. Keçiören ilçesinde yer alan bu ulaşım sistemi ülkemizin en büyük şehir içi teleferiği olma özelliğindedir. Toplam 15 üzerinde gondolu olan teleferik Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkindeki Güçsüzler Yurdu şeklinde iki istasyona sahiptir. Ankara’ya kuş bakışı ve eşsiz bir manzaradan bakmak için fırsat sunan Keçiören Teleferik oldukça popülerdir. Bu bölgedeki turizmi canlandırma amacıyla yapılmış ve çokça ilgi çekmektedir. Fakat turizm dışında insanlar işe ve okula gitmek içinde kullanmaktadır. Eryaman’dan teleferiğe gitmek için metrodan İvedik istasyonunda inebilirsiniz. Yerli ve yabancı binlerce turist hafta sonları ve hafta içi teleferiğe binmek için buraya gelmektedir.

Keçiören Teleferik saatleri ve görüntüsü

Teleferik
Teleferik ile Ankara’yı eşsiz bir manzaradan görebilirsiniz.
Keçiören Teleferik
Keçiören Teleferik bir süre önce kapalı kalarak bakıma alınmıştı.
Gondol
Gondolların hareket halindeki görüntüsü

Teleferik bir seferde toplam 128 kişi taşıyabilmekte olup, bir gondola sekiz kişiden fazla binmek hem tehlikeli hem de kesinlikle yasaktır. Toplamda üç istasyona uğrayarak bir rota yapmaktadır. Bu istasyonlar ise Botanik bahçesi ve Tepebahçe Mevki ile Güçsüzler Yurdu olarak belirlenmiştir. İstasyonların birbirine mesafesi ise 1.5 km civarındadır. Teleferiğin toplam uzunluğu da 3.3 km ve bu nedenle ülkemizdeki en uzun teleferik hattı olma özelliğini taşımaktadır. Keçiören teleferiği ile yolculuk süresi en fazla 20-25 dakika sürmektedir. Yolculuk esnasında Ankara’yı ve Keçiören’i tepeden görmek isteyenlerin seveceği bir şehir manzarası görmek mümkündür. Bu nedenle fotoğraf çekmek isteyenler özellikle bu teleferiğe binerek eşsiz ve doğal manzara fotoğrafları çekmektedir. Saat başı aralıklar ile çalışan Keçiören teleferik hafta içi ve hafta sonu farklı çalışma saatleri ile durumu belirlemektedir. Bu nedenle hafta içi öğlen 12 ile akşam 8 arası hafta sonu ise öğlen 1 ile akşam 9 arasında çalışmaktadır. Teleferik son derece güvenlidir bakımları sıklıkla yapılmakta ve gondollar yeni sistemdir.

Ankara manzarası
Ankara manzarası gerçekten mükemmel

Ankara’ya gelen ziyaretçilerin tepeden bir şehir manzarası ile fotoğraflar çekmesine ev sahipliği yapan Keçiören teleferik hizmeti çok uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken teleferikte özel bir fiyatlandırma sistemi vardır. Altı yaştan küçük çocuklar için ücret alınmıyor. 6 yaşından büyük ve 12 yaşından küçükler için iki buçuk türk lirası alınıyor. 12 yaş üzerindekiler içinse teleferik ücreti 5 türk lirası olarak belirlenmiş. Keçiören teleferiği için Atatürk bahçesi ile Estergon Kalesi arasında yer alan Keçiören semtine ait otobüslerle gitmek mümkündür. Atatürk bahçeleri durağında inildikten sonra az bir mesafede teleferik hattına kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Özel araç ile ulaşım için ise Ankara Keçiören ilçesine doğru yola çıktıktan sonra ilçeye giriş yapmalısınız. Teleferik tabelaları veya Atatürk bahçesi tabelalarını takip ederek Keçiören teleferiği hattına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Keçiören teleferik saatleri ve ücreti” için bir yorum

  • 20 Eylül 2019 tarihinde, saat 08:55
    Permalink

    Hocam burası yenimahallede ki teleferik

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir