İbni Sina Hastanesi ve Tıp Fakültesi

İbni Sina Hastanesi başkentin en kapsamlı tıp merkezleri arasında olup deyim yerindeyse en büyüğüdür. 36 yıllık tarihiyle köklü bir hastane teknolojisiyle bir çok hastalık türünün tedavisini gerçekleştirecek ve binlerce hastaya hizmet verecek kapasiteye sahiptir. Ankara üniversitesine bağlı birde tıp fakültesini bünyesinde barındırmaktadır. İsmine konu olan kişi İbni Sina tıp alanında çok önemli eserler vermiş bir filozof olmakla birlikte fizik ve kimya alanlarında da çalışmalarda bulunmuştur. Önde gelen bir bilim yuvası olması sebebiyle hastaneye her gün binlerce hasta gelmektedir.

Eryaman’a uzaklığı özel aracınızla 24 km’lik mesafede olduğundan 30 dk sürmektedir. Park sorunu ve hastane önünde trafik sıkışıklığı sabah 8 gibi başlayıp akşam 19:30 a kadar devam etmektedir. Toplu taşıma aracıyla ulaşımı tercih ederseniz Ulus’a gidip oradan yürümeniz gerekecek metro durağı ile arası 1.2 km dir. Eğer yanınızda hastanızla birlikte gidiyorsanız ve yürüyemeyecek durumdaysa bu noktadan çok sayıda taksi geçmektedir. Ulus metro istasyonundan veya ego duraklarından taksiye binerseniz 10-15 tl gibi bir ücret ödersiniz. Hastanenin tam önünden geçen ego otobüslerinin numaraları: 352,354,369,394,397,398 olarak belirlenmiştir.

İbni Sina Hastanesi binasından bir görünüş

İbni Sina Hastanesi
İbni Sina Hastanesi aynı zamanda Ankara Tıp olarak da bilinmektedir. Çevresinde başka hastanelerde yer almaktadır.

Hastanenin kadrosu alanında bilgili ve uzman doktorlardan oluşmaktadır. Zira Ankara gibi büyük bir şehirde böylesi köklü bir binada aksi düşünülemezdi. Sadece başkentimizin halkına değil tüm Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen ve derdine derman bulmak şifa aramak amacıyla burada bir çok kişi muayene olmaktadır. Ulaşım problemi yoktur, hastaneye ilimizin her noktasında kolayca erişmek kolaylıkla mümkün. Ulus çok merkezi bir yerdir ve otobüslerin bir çoğu buradan geçmektedir. Günlük ortama 1180 hastanın Ankara üniversitesi bünyesindeki hastaneye müracaat ettiği belirtilmektedir. Ayrıca Türkiye’nin en büyük laboratuvarı bu hastane bünyesinde bulunmaktadır. 900 üzerinde hasta yatağı bulunan ve kapasitesi kalite artışı sebebiyle geçtiğimiz günlerde düşürülerek revize edilen bir binadır. Her yıl bu hastane bünyesinde 10 binlerce ameliyat yapılmakta organ nakli gibi riskli operasyonlarda buna dahildir.

Tıp konusunda oldukça ilerlemiş durumdaki bu merkezi hastane çağımız teknolojilerinin bir çoğuna hakim durumdadır. Randevu sistemiyle çalışan hastaneye gitmeden önce mutlaka mhrs sistemleri üzerinden zaman dilimi ve uzman doktorunuzu seçmeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde sıra olmadığı için bir süre beklemek durumunda kalıyorsunuz. Bu gibi büyük tıp merkezlerine bir çok kişi tedavi olmak için geldiğinden memnun olanlar kadar beğenmeyen kötüleyenler de olacaktır. Aldırış etmeden hastane ve doktor tercihini kendi özgür iradenizle araştırarak seçmenizi önermekteyiz. Bina diğer hastane yapılarına göre biraz büyük ve karmaşık olduğundan girişte danışma veya güvenliklere gitmek istediğiniz yeri sormakta fayda var. Hastalara acil şifalar dileriz geçmiş olsun dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir