Günlük kiralık evler tehlike saçıyor

Günlük kiralık evler yasal olarak kiralama prosedürleri haricinde gizli olarak kiralanıyor. Günlük veya saatlik olarak kiralanan bu evler Eryaman bölgesinde çok sayıda mevcut. Geçtiğimiz günlerde Etimesgut genelinde 100’ün üzerinde eve baskın yapıldı. Bu baskınlarda bazı evler süre belirtilmeksizin kapatıldı. Durum öyle ki bu evlerde polislerden kaçan bir suçlu da yakalandı. Polisler ve Etimesgut kaymakamlığı yetkilileri hırsızlık ve çeşitli suçlar sebebiyle aranan kişilerin sahte kimlikle veya kimliksiz günlük ev kiraladıklarını belirttiler. Bu yüzden günlük kiralık evlerin mercek altına alındığını açıkladılar. Günlük kiralık evler kayıt dışı olduğunda ruhsatsız iş yeri açmak suçuna giriyor. Ayrıca belge mecburiyeti kuralları gereği cezai işlem uygulanıyor. Bu suçların cezası ise 15 bin ile 50 bin arası değişiyor. Etimesgutta baskın yapılan evlerden ruhsatsız silahlar ve mermiler ele geçirildi. Suç unsuru olarak kullanılabilecek sahte kimlikler ve teçhizatlara el konuldu. Günlük kiralanan ev ve iş yeri sahipleri emniyete götürüldü. Semt sakinleri günlük kiralık evlerin bir çoğunun fuhuş amacıyla kullanıldığını söylüyor.

Günlük kiralık evler nasıl yasal hale gelir

Yakın zamanda alınan kanun hükmündeki karar ile bazı ilçelerde kolluk kuvvetlerine bildirilmeden, saatlik veya günlük ev kiralamak yasaklandı. Eğer otomasyon sistemi devrede olan bir ilçede iseniz ve bu sistem kurulmuşsa sisteme bilgilerini girmelisiniz. 687 nolu kanun hükmündeki kararnameye aykırı işlem yapan kişiler hakkında yasal işlemler yapılıyor. Kısaca ilgili ruhsat alınmadan evlerin kısa süreli kiraya verilmesi mümkün değil. İlgili ruhsatın alınması için de ayrıca şartlar var. İlgili ilçenin belediye başkanlığına gidip bu durumu bildirmeniz gerekiyor. Bu şartlar arasında bir binadaki evin günlük kiraya verilmesi için tüm bina sakinlerinin izninin alınması gerekli. Çünkü evi günlük kiraya vereceğiniz için o daire iş yeri olarak sayılmaktadır. İş yeri açılması içinde kat maliklerinin izni gerekiyor. Kaçak olarak günlük kiraya verilen evler için şikayette bulunabilirsiniz. Bu konudaki en düşük ceza 10 bin tl olarak belirlenmiş.

İlgili izinler alınmadan günlük kiralık evler üzerinden kazanç elde edenler kayıt dışı kazanç elde ediyor. Vergi vermedikleri için devleti zarara uğratmakta. Kayıt dışı kiraya verilen evlerde bazen suçlular veya teröristler kalabiliyor. Herhangi bir kimlik bildirimi olmadığı için herkes bu evlerden faydalanabilir. Bu durumda asayiş problemini ortaya çıkarıyor. Günlük kiralık evler konusunda vatandaşlarımızın da hassas olmasını ve yasal olmayanlar hakkında şikayette bulunmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir