Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, Ankara Polatlı ilçesine 30 km uzakta olan değerli ve tarihi bir yerleşim yeridir. Pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan bu yer Friglerin başkenti olarak bilinmektedir. Frig Kralından adını alan bu antik kentin MÖ. 9. yüzyıldan önce yapıldığı tespit edilmiştir. Genelde yumuşak kireç taşından yapılan Gordion Antik Kentinin girişi uzun bir koridora açılmaktadır. Kral ve ailesine ait pek çok yapı dikkat çekerken ayrıca soylular için yapılmış olan mezarlıklar da burada bulunmaktadır. Antik kentle ilgili yapılan ilk arkeolojik kazılar 117 yıl önce başlamıştır. Gordion’a yakın bir başka höyük Polatlı Höyüğü’de Gordion’a benzer kalıntılar ile ortaya çıkmıştır. Tunç Çağı’nın Gordion çevresindeki diğer yerlerde de kendini gösterdiği bu şekilde kanıtlanmıştır. Bulunan tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Uygarlıkları Müzesinde sergilenmektedir. Çok eski bir tarihi geçmişe dayanan Gordion Antik Kenti ile müzeyi, Tümülüs ve ören yerini bir arada gezmek mümkündür. Burada her döneme ait karakteristik antik çağ eserlerini incelemek oldukça keyiflidir.

Ören yerindeki müzede eski tunç devri eserleri, Kral Midas ile Frig dönemine ait eserleri de görebilirsiniz. Ayrıca MÖ 6 ve MS 4 seneleri arasına ait Yunan seramikleri, Helenistik Çağ ve Roma Dönemi’ne ait malzemeler bulunmaktadır. Friglere ait çanak-çömlekler ve demir aletlerin yanı sıra dokumacılıkta kullanılan aletler de dikkat çekmektedir.

Gordion Antik Kenti Görünümü

Gordion Antik Kenti
Gordion Antik Kenti Ankara’nın önemli tarih mirasları arasındadır.

Cam, mühür ve mühür baskıları ve İskender sikkeleri burada sergilenen eserler arasındadır. Frig yazıtlı ve baskılı çömlekler, çeşitli malzemelerden yapılmış eserler ve Kibele kabartmaları burada çok bir önemli yer tutmaktadır. Galat Mezarı ile Frig ve Roma mozaikleri de açık alanda sergilenirken yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bir antik kenttir. Gordion Antik Kentindeki Ören yerleri tepecikler ile kaplıdır. Bu tepecikler o dönemdeki mezarlar olan tümülüslerdir. Kral Midas’ın ve dönemin önemli isimlerin mezarları 100 civarında tümülüs ile burada bulunmaktadır. Kral Midas’ın tümülüsünde mezara giriş için seksen metre bir tünelden geçilmesi gereklidir ve dünyanın en büyük tümülüsü olarak kabul edilmektedir. Gordion Antik Kenti, 58 yıl önce Türk mühendisleri ve arkeologlarının yanı sıra Zonguldak’lı madencilerin çalışmaları ile de ziyarete açılmıştır.

mezara giden tünel
Gordion’da mezara giden tünel

Yassıhöyük köyünün batısında Sakarya ve Porsuk nehirlerinin birbirine çakıştığı bir konumdadır. Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 94 km. ve Polatlı’ya uzaklığı ise 29 km.dir. Ankara-Eskişehir otoyolunda Polatlı’yı geçtikten sonra Gordıon’a giriş vardır. Bu yolun sonunda kent höyüğü, Midas’ın mezarı ve müzenin olduğu yerleşkeye varılmaktadır. Gordion’a Ankara’dan bir saatten fazla süren bir otobüs yolculuğuyla gelmek mümkündür. Otoyol ya da demiryoluyla Polatlı’ya gelince daha sonra 18 km daha gittikten sonra Yassıhöyük köyüne vararakta buraya ulaşılabilir. Polatlı ve Yassıhöyük arasında otobüs servisi yoktur ve Polatlı’dan sonra özel araç ya da taksi ulaşımı şarttır.

Gordion Antik Kenti” için 2 yorum

 • 22 Eylül 2019 tarihinde, saat 17:08
  Permalink

  Birinci görsel Gordion’a değil Burdur – Sagalassos antik kentine aittir.

  Yanıtla
 • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 22:32
  Permalink

  Giriş görselindeki resim Sagalassos antik kentindeki Antoninler çeşmesidir. Burdur Ağlsunda yer alır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir