Göksu parkı mangal dumanı sis bulutu oluşturdu

Göksu parkı mangal dumanı iftar saatlerinde yaklaşık 1 km mesafede etkili olmaya başladı. Eskiden bu durumdan sadece göl çevresindeki evler etkilenirken ramazanın gelmesiyle yakılan mangalların hepsinin aynı saatleri tercih ediyor olmasıyla, duman yoğunluğu arttı ve rüzgarsız havalarda sis bulutu görünür hale geldi. Parkta oturmak veya yürüyüş yapmak akşam saatlerinde mümkün değil. İftardan sonra parka gezmeye gelen vatandaşlar malesef duman ve is kokusundan nasibini alıyor. Bu durumdan en çok etkilenenler ise Kaşmir sitesi, Maybak Sitesi, Kc Göksu Evleri, Kc Göksu Avm, Kaşmir Center ve Göl çevresine yakın diğer küçük siteler olarak dikkat çekiyor. Hızlı yapılaşma ile gölün çevresine daha fazla konut yapılması rüzgarı kesen binalar dumanın bu bölgeden uzaklaşmasına engel oluyor. Bu alana mercek tutulduğunda hali hazırda yapılmakta olan ve şuanda mevcut yapıların en az 2 katı seviyelerde bir yerleşim planlaması gözüküyor.

Göksu Parkı mangal dumanı fotoğrafı
Göksu Parkı mangal dumanı fotoğrafı

Mangal dumanı konusunda iki karşıt görüş var

Göl çevresinde ikamet eden vatandaşlar mahalle arasında mangal olmaz şeklinde şikayetlerini dile getiriyor. Piknik yapan vatandaşların görüşü ise gölün çok önceden beri mangal alanı olduğunu ve evlerin sonradan geldiği dile getiriyor. Piknikçiler evlerin mangal izni olan bir göl etrafına yapılmasını yanlış buluyor. Burada bu parkı bilerek ve görerek bu evler yapıldı ve satın alındı şeklinde yorumlar yapılıyor. İki karşıt görüş ve iki ihtiyaç dikkat çekiyor. Yetkililerden beklenen ise uzlaşmacı ve insanların özgürlüğünü kısıtlamayan iki tarafıda memnun edecek bir çözüm. Daha önce mangalların üzerine filtre takılması gündeme gelmiş fakat masraflı olacağı sebebiyle vazgeçilmişti.

Mangal dumanına ait fotoğraf 2
Mangal dumanına ait fotoğraf 2

Göksu parkında mangal yakılmasının yasaklanması bu alandaki cazibeyi azaltacak ve ziyaret sayısında ciddi düşüşler yaşanacak gibi gözüküyor. Eğer mangal yapılmasına izin verilmeye devam edilirse çevre binalardan şikayetler devam edecek. İşin en ilginç noktası ise göl manzarası için yapılan evlerin gölün mangal özelliğinden rahatsız oluyor noktaya gelmesi. Ramazandan sonra duman yoğunluğunun azalması bekleniyor. Çünkü insanlar iftar saatlerinde toplu olarak her gün pikniğe geldiği için rahatsızlığa sebebiyet veren duman her gün bu saatlerde yoğun bir şekilde gerçekleşti. Ancak ramazandan sonra sadece haftasonu ve farklı saatlerde yapılan mangal duman yoğunluğunu en aza indirmiş olacak. Rüzgarlı havalarda duman havada kalmıyor bu sebepten sorun teşkil etmiyor. Fakat artan bina sayısı ilerleyen zamanda rüzgarı tamamen kesebilir ve böylece duman uzun süre gölün üzerinde kalır. Umarız yetkililer hem gölde mangal yapılmasına hemde evlerde oturan vatandaşların rahatsız olmamasına imkan sağlayacak bir çözüm üretebililer. Şuan için iki tarafında memnun kalacağı bir çözüm yolu gözükmüyor.

Göksu Parkı hakkında bilgiler için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir