Göksu parkı giriş ücreti 1 lira oldu

Göksu parkı giriş ücreti 7 lira olarak belirlenmişti. Araç ile girişlerde 7 lira ödeniyordu ve yaya girişleri ücretsizdi. Mustafa Tuna göreve geldikten sonra yapılan ilk belediye meclisi kararında otoparkların şirketlere verilen ihalesi iptal edildi. Bunun üzerine Ankara’da bütün belediye otoparkları 24 saati 1 liraya hizmet vermeye başladı. Göksu parkı da belediyeye ait olduğu için 1 TL ücret ile gün boyu yararlanılabilecek otoparklar arasındaki yerini aldı. Yeni düzenleme şartlarına göre 1 saat ücretsiz sonrasında gün boyu 1 lira tarifesi uygulanacak. Eryaman’a piknik için gelen halkımız otopark ücretlerinden dolayı araçlarını KC Göksu avm otoparkına veya yol kenarına park etmek zorunda kalıyorlardı. Artık bu eziyetten kurtulmuş oldular. Göksu parkı içerisine 1 TL ücret ile araçlarını park edebilecekler. Yaya girişlerinde ise değişiklik yok ücretsiz girişler devam ediyor. Son günlerde yapılan çalışmalar ile Göksu girişleri otomasyon sistemine çevrilmişti. Otomatik geçiş sistemleri ile ücret alınıyor ve kapıdaki yoğunluğun önüne geçiliyordu. Ayrıca park ana girişi olarak bilinen ilk kapı sadece giriş kapısı yapılmış ve ters taraflardaki iki kapı ise sadece çıkış olarak belirlenmişti. Yani artık giriş çıkışlardaki yoğunluğun önüne geçilecek. Göksu önündeki ışıklardaki göbekte trafik yoğunluğu yaşanmayacak. 1 liralık giriş ücreti 20.03.2018 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı.

Göksu parkı giriş ücreti
Göksu parkı giriş ücreti 1 lira oldu. Ücret tarifesi giriş kapısına asıldı. Ücretler çıkışta ödeniyor. Girişte fiş almanız gerekli.
Göksu parkı giriş ücreti
Göksu girişine koyulan otomatik ücret makineleri

 

Göksu giriş çıkış
Göksu ana giriş kapısı sadece giriş olarak düzenlendi çıkışlar arka taraftaki kapıdan yapılacak.

 

Göksu girişi ve ücretler
Göksu parkı ana giriş kapısı çıkış yapılamıyor artık. Sadece giriş için düzenlendi.

 

Göksu parkı giriş ücreti
Göksu parkı giriş ücreti 1 lira olmasından sonra halk araçlarıyla bu manzarayı izleyebilecek.

Göksu parkı giriş ücreti halk değerlendirmesi

Halk otopark ücretinin 1 lira olmasından memnun ve sevinçle karşıladı. Kalıcı bir durum olmasını temenni ediyorlar. Fakat bir kısımdan çatlak seslerde çıkıyor. Düşük ücretli otoparkın Göksu parkı araç trafiğini kilit hale getireceğini ve içerisinin bu yükü kaldırmayacağını söyleyen vatandaşlarımız mevcut. Ayrıca piknik için değilde gezmek için gelenlerin 1 lira verip içeride turlayıp çıkması da araç yoğunluğuna sebep olabilir deniliyor. Eğer 1 lira ücretli otoparklar yoğunluk oluşturursa mesire alanlarına araç kotası koyulur ve belli sayıda araç alınır diye çözüm üreten bir kesimde var. Her şeyi bir tarafa bırakırsak uygulama Göksu parkı için çok iyi oldu park dışına yol üzerine araç park edenlerin azalacağı ve piknikçilerin eşyalarını KC Göksu alışveriş merkezinden park içine taşımak zorunda kalmayacaklarını düşünmek gerçekten güzel. Ayrıca kapılara koyulan otomasyonlar ve giriş çıkış kapılarına yapılan düzenlemeler de çok yerinde olmuş.

1 lira olan otoparklar ve sebepleri

Otoparkların 1 lira olmasının en büyük sebebi ihale verilen şirketlerin usulsüzlükleri olarak gösterildi. Fiş fatura kesilmemesi çalışanların giyimlerinin ve halka davranışlarının uygun olmaması en büyük sebepler arasında yer alıyor. Özel şirket çalışanlarının engelli vatandaşlara da zorluklar çıkarıldığı söyleniyor. 3. kişilere haklarını devredip aldıkları ihaleleri onlara kiraladıkları da gelen duyumlar arasında. Bu şartlar göz önüne alınarak ihaleler şirketlerden alındı. Yeni tarifenin 1 lira olarak belirlenmesinin nedeni ise halkı otopark kullanmaya teşvik etmek ve alıştırmak. İstanbul’da ise aynı uygulama belediye meclisine sunulan karar sonucunda kabul edilmedi. İstanbul’daki yetkililer hesap kitap olmadan böyle bir karar alamayız tekrar değerlendirmemiz lazım gerekçesiyle şimdilik böyle bir uygulamayı reddettiler. 1 lira olan otoparklar sayesinde Ankara trafiğinde bir çok noktada rahatlama olması bekleniyor. Otoparklara 24 saati 1 liradan park edilen araçlar yolları işgal etmeyecek. Ayrıca otoparklarda yer kapan vatandaşlar araçları otoparklara park edip hedef noktalarına yürümeye tercih edecekler. Çünkü araçlarını otoparktan aldıklarında düşük ücretli olduğundan dolayı tekrar yer bulamayabilirler. Boş kalan otoparkların dolması araçların trafikte gezmek yada yol kenarlarında olmak yerine otoparklarda bulunması trafiğe genişlik kazandıracak. Belediye başkanı sayın Mustafa Tuna ve Belediye yetkililerini çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Halkımız adına belediyemize teşekkürlerimizi sunarız.

Ankarada sevgiliyle gezmek
Ankara da sevgiliyle gezilebilecek yerler arasında Göksu parkı da var.

Halkımızı otopark ücreti 1 lira olan Eryaman’ın çekim merkezi muhteşem parkımız Göksu’ya piknik yapmaya davet ediyoruz.

Göksu parkı giriş ücreti 1 lira oldu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir