Göksu parkı binicilik alanı açıldı

Göksu parkı binicilik alanı açılmış faydalanmak isteyenler alanı ziyaret edebilirler. At Binme ve Binicilik Temelindeki doğa ve hayvan sevgisiyle bir yaşam biçimi olan at binme ve binicilik sporu, en estetik sanat türü olarak da nitelendirilmektedir. At binme ve binicilikte hem atın hem de binicinin kudret ve maharetleri bir gösteriye dönüşen ahenkte olmaktadır. İnsanoğlunun yaşadığı tarihin ilk çağlarından bu yana önemli olan at, tarih boyunca değişik maksatlara hizmet etmiştir. Bir av hayvanı olarak beslenmek için kullanılan at, diğer özelliklerinin de oluşmasından sonra evcilleştirilmiştir ve sporda da öne çıkmayı başarmıştır.

Göksu parkı binicilik
Göksu parkı binicilik ve at binme fiyatları

Göksu Parkı At Binme ve Binicilik Alanı

At binme ve binicilik, olimpik bir spor türüdür. At binme ve binicilik yarışmalarından ise engelle atlama, at hakimiyeti ve farklı kategoriler de düzenlenen etkinlikler vardır. Ancak bu kategorilerin dışında atlı dayanıklılık ve pony kategorilerinde de yarışmalar özel olarak düzenlemektedir. Her sporda olduğu gibi at binme ve binicilik sporunda da özel kıyafetlerin giyilmesi gereklidir. Binicilerin, hem rahat hem de güvenli bir şekilde at binmeleri için öncelikle tok denilen bir kask takmaları gereklidir. Tok, motor kaskları gibi olası düşüş anında binicinin başını ve boynunu koruyan özel bir başlıktır. Ayrıca pantolon ve özel çizmeler de giymeleri gerekir. Çeps ( dizden bileğe kadar tozluk ) ve eldivenden oluşan aksesuarların yanı sıra kamçı ve mahmuz da biniciler için önemlidir. Binicinin dışında atın da başta eyer, kolan, başlık, kantarma, üzengi ve blanket gibi giysiler giymesi sağlanmaktadır. Göksu Parkı binicilik Eryaman’da at binme faaliyetlerinde bunların hepsi sizlere temin edilmektedir.

At Binme ve Binicilik Sporu Nasıl Yapılır?

Eryaman’da Göksu parkı binicilik kulübüne gelerek sporu yapabilirsiniz. Ayrıca at binme ve binicilik için öncelikle hayvan sevgisine sahip olmak gereklidir. Özellikle at sevgisi bu sporun en önemli ögesidir. At ile doğru ve sağlıklı bir iletişim kurmayı bilme şartı vardır. At binme ve binicilik yapmak isteyen kişinin öncelikle öğrenmeye istekli, azimli ve sabırlı olması gerekir. At, güçlü ve hızlı bir hayvan olduğu için bir eğitmen eşliğinde at binme ve binicilik öğrenmeye başlanabilir. İyi bir binicilik için yaklaşık 6 ay ile 5 yıl arası bir süreç gereklidir. Ata binerken atın sol tarafında duran binici, dizginleri sol elinde tutar. Sol ayakla ve sağ elin yardımıyla da üzengiye ayağıyla destek alan binici ise dizginleri ileriye atar. Ata doğru dönülüp eyerin ortası tutularakta sağ bacak atın üzerinden geçirilir. Sağ ayak ve sol ayak tamamen üzengiye geçirilir ve dizginler ortada toplanır. Binici eyerin üstünde başı dik ve ileriye doğru bakarak oturmalıdır ve denge sağlanmalıdır. At binme ve binicilik için en uygun başlama yaşı 10 – 11 yaşlarıdır. At binme ve binicilik hobisinde kulüplerde bu spor yapılabilirken meslek olarak düşünülmesi halinde ise bir ata sahip olmak gereklidir.

göksu binicilik
Eryaman at binmek için alanlar Göksu Parkı Binicilik kulübündedir.
At binme fiyatları ve binicilik sporunun sağlığa faydası

At binme ve binicilik yapan herkes öncelikle öz güvenini desteklerken her türlü sorunda mücadele güdüsünü de besleyecektir. Kontrol ve başarı yeteneği ile kişinin risk alabilme bilinci de güçlenir. Stresten uzaklaştıran ve dinginleştiren önemli ve olumlu etkilere de sahip bir spordur. Hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak pek çok fayda sunan at binme ve binicilik sporu tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. At binme fiyatları alanlara göre değişmektedir. Bunun için göksu parkındaki alanı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir