Gençlik Parkı ve Lunapark

Gençlik Parkı Ankara’nın sembol yerleri arasında bulunuyor ve inşası için İncesu bataklığı kurutulmuştur. Daha sonra ise 83 yıl önce Fransız Mimar Theo Leveau’nun tasarımı ile parkın inşasına başlanmıştır. 1943’te ise inşaatı tamamlanarak parkın açılışı yapılmıştır. 11 yıl önce parkın Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenmesi de çok önemli bir gelişmedir. Ankara Garı ve Opera Binası çevresinde bulunan önemli noktalardır. Parka giriş ise altı farklı kapıdan yapılmaktadır. Bu kapılara da Ulus, Gar, Metro, Gemlik, Lunapark ve 19 Mayıs isimleri verilmiştir. Bölgenin en ünlü ve en büyük parklarından biri olan Gençlik Parkı, her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Lunapark
Lunapark bu bölgenin en çok tercih edilen yeridir. Yıllardır bir çok ziyaretçiyi bu nokta çekmektedir.

Gençlik Parkı, çok popüler bir arazi üzerine kurulmuştur. 3 bine yakın ağaç sayısı ile de bölgenin en yeşil merkezlerinden biridir. Park aydınlatma yönünden bir zamanlar sorun yaşadığı için bir çok direk takviyesi yapıldı. Kapalı alanlarda da tiyatro ve opera binası bulunmaktadır. Çocukların ve gençlerin eğlendiği Parkın içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Kapalı Otoparklar, kafe ve restaurantlar da bulunmaktadır. Buraya eğlenmek için gelen gençlere yönelik düzenlenen Gençlik Merkezi ise oldukça gelişmiştir. Keman, gitar bağlama, yabancı dil, masa tenisi, bilardo ve farklı sporlar için kurslar ve etkinlikler de burada sunulmaktadır. Ayrıca Kültür Merkezinde faaliyet gösteren Başkent Tiyatro Binasında ise öğrenciler yetiştirilerek tiyatroya yeni ve genç yetenekler kazandırılmaktadır. Yürüyüş yolları, eğitim alanları, bisiklet parkurları ve farklı aktivite alanları ile keyifli zaman geçirmek için Gençlik Parkı doğru bir tercih olmaktadır. Yılın her mevsiminde fotoğraf çekmek için gelinebilecek bir yer, kafe ve restaurantlar ile de dinlenme alanları sunmaktadır. Bölgenin en büyük tiyatrosunu barındıran ve düzenlenen kurslar nedeniyle bölgedeki kültür turizmini de bu parkın canlandırması söz konusudur. Buradaki konserler, etkinlikler, tiyatrolar ve yarışmalar ile Gençlik Parkı adını sıkça duyurmayı başaran bir merkez niteliğindedir.

Gençlik Parkı Fotoğrafları

Gençlik Parkı
Gençlik Parkı yürüyüş yolları ve havuzdan görüntü
Ankara lunapark
Lunapark oyuncakları Ankaranın en gözde yeri
havuz Ankara
Orta havuz Ankara’nın nefes almasını stres atmasını sağlayan bir yer.
Lunapark köprüsü
Lunapark tarafına giden köprü

Gençlik Parkına Nasıl Gidilir?

Ankara’nın tam olarak merkezinde yer alan bir parktır. Parka ulaşmak için Kızılay’dan Sıhhiye metrosuna bindikten sonra Ulus istasyonunda inmek gereklidir. Ayrıca otobüs ile Opera durağında indikten sonra Parkın hemen yanında inmekte mümkündür. Metro ya da otobüs ile Gençlik Parkı ve çevresine ulaşmak çok kolaydır. Ancak yürüyerek gelmek isterseniz de Ankara Atatürk Bulvarı üzerinden Ankara Adalet Sarayı’nın yanından bu alana kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir