Geçmişten günümüze Eryaman fotoğrafları

Geçmişten günümüze Eryaman çok büyük değişime ve gelişmeye sahne oldu. Özellikle yeni yapılaşmanın olduğu etaplar adeta büyük bir şantiyeye dönüştü. 10 yıl önce çekilmiş fotoğraflarla bu günü kıyasladığımızda boş arazilerin yerini plazalar ve rezidanslar almış durumda. Bir asfalt seferberliği başlamışcasına her tarafa yeni geniş yollar yapıldı. Yeşil alanlar arttırıldı parklara ekilen ağaçlar serpildi. Binalar eskimeye başladı semt kalabalıklaştı. Dört bir yanımızı alış veriş alanları ve özel okullar sarıyor devlet okullarının sadeliğini dahi bulamaz olduk. Her taraf beton eski ferahlık azalıyor ve Eryaman içinde boş arazi görmek artık çokta mümkün değil. Kimileri için üzücü olsa da bazı kesimler için bu durum rant demek oluyor. Yani bu duruma üzülen de var sevinen de. Bu yazıda paylaşacağımız fotoğraflar bir kısmınızı hüzünlendirecek belkide. Eryaman’a ilk geldikleri günleri hatırlayanlar olacaktır. Zamanın ve insanların hırsının önüne geçmek malesef mümkün olmuyor. Eryaman ilk zamanlardaki sakinliğini koruyamadı. Diğer semtlere kıyasla hala yeşilin ve sakinliğin simgesi olarak görülüyor. Kafa dinlemek için ideal bir yer olma özelliğini yitirmez umarız. Kiralar ve ev fiyatları yapılan yatırımlardan dolayı biraz artmış olsa bile Eryaman Ankara ilinin yaşam standartları yüksek ve yaşanabilir yerleri arasında.

Geçmişten günümüze Eryaman

Eski (5m migros) (10 yıl önce)

rada life
Eryaman 6. etapta yer alan 5m migros, rada life ve doğa kolejinin yapıldığı alan eskiden böyle bir yerdi. O zamanlar sanırım okyanus plazada yok.

Yeni (22 mart 2018)

Rada life
Yukarıdaki arazinin yeni hali migrosu görmek bile mümkün değil.

Eski (Bahçen Eryaman) (10 yıl kadar önce)

Bahçen Eryaman
Bahçen Eryaman ve olimpiyat hazırlık merkezinin olduğu yer.

Yeni hali (22 mart 2018)

Bahçen Eryaman
Bahçen Eryaman ve Olimpiyat hazırlık merkezi

Eski hali (Fırat Life) 10 yıl önce

Fırat life
Fırat life ve taç kolejinin yapıldığı VDK nında bulunduğu yer.

Şuan ki hali (22 mart 2018)

Taç koleji Eryaman
Fırat life ve Taç koleji şuanki hali 22.03.2018

Eski (Ata Yıldız Plaza) (10 yıl önce)

Köfteci yusuf eryaman
Galeria avm ve Atayıldız Plaza’nın bulunduğu yer. Alnıaçıklar Eryaman ve Köfteci yusuf eryaman da bu alanda açıldı.

Yeni (22 mart 2018)

Ata yıldız plaza eryaman
Ata yıldız plaza nın yükseldiği yeni görüntü
Geçmişten günümüze Eryaman
Burasıda Ata yıldız Plaza yapılmadan önce arazinin durumu.

Fotoğraflardan Eryaman’ın modern bir kent haline de geldiği görülüyor. Sakinlik tamamen kaybedilmese bile Eryaman’ın giderek kalabalıklaşması gözlerden kaçmıyor. Bunu kimse inkar edemez. Özellikle site içlerindeki otoparklarda yer bulmak çok mümkün değil yol üstlerinde park edilmiş araçlar görüyoruz artık. Bazı siteler tedbir olarak tek araç uygulaması bile başlattı. Yani sitenin içerisine bir daireye ait birden fazla araç park edilemiyor. Tabi tüm bu gelişmelerin yanında Eryaman’a verilen yeni bağlantılar yeni yollar burayı işlek bir yer haline getirdi. Ancak semtimizde gözlemlenen haftaiçi gündüz insanların semt dışına çıkıp akşam ve haftasonu geri döndükleri yönünde. Sabah erken saatler, akşam 5-7 saatleri ve haftasonu bir kalabalık söz konusu. Tam bir otel kent diyebiliriz şu sıralar Eryaman için.

Bu yazı dizisinin devamı gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir