Eymir Gölü ulaşım ve aktiviteler

Eymir Gölü, Ankara’da bulunan bir göldür. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan arazide yer alan göl, ODTÜ Spor Kulübü Kürek Takımına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gölde takıma ait bir kayıkhane dahi vardır. Mogan Gölü ile Ankara-Konya karayolu altından birbirlerine bağlı olduğu ve buradan beslendiği bilinmektedir. Eymir Gölü’nün de çıkışı İmrahor Vadisi’ne ve İmrahor Deresi’ne dayanmaktadır. Bu konudaki araştırmalarda 1910 yılında oluşan aşırı yağışlardan sonra iki gölün birleşerek tek göl halini almış olduğu belirtilmektedir. 160 kuş türünün burada yaşadığı biliniyor ve göçmen kuşlarla birlikte 226 kuş türü kaydedilmiştir. En çok görülen kuş türleri ise yeşilbaş ördek, elmabaş patka ve sakarmekedir.

Eymir Gölü yapılacak aktiviteler

Eymir Gölü, tüm ziyaretçilere açık olsa da araçla giriş yapmak isteyenlerin ODTÜ’den göl giriş kartı alması gereklidir. Hafta sonunda veya hafta içinde yoğun ziyaretçi akınına uğrayan turistik bir yerdir. Burada göl üzerinde kayıkla geziler yapılabilirken gölün etrafındaki 12 kilometrelik parkur boyunca yürümekte oldukça keyiflidir. Göl kenarında bisiklet kiralayarak gezilebilir, kürek çekmek için kanolar da kiralanabilir. Göldeki sazan ve diğer balık popülasyonu arasında balık tutmakta oldukça ilgi gören bir etkinliktir. Her mevsim bitki ve hayvan popülasyonu ile dikkat çekerken doğa severlerin en sevdiği rotalardan biridir. Fotoğraf çekmek isteyenlerin ve kamp yapmak isteyenlerin beğenisini kazanmıştır, pek çok kafe ve restaurant burada yer almaktadır. Ayrıca, Eymir Bağ Evi ismindeki tesiste de konaklamak ve dinlenmek mümkün olurken yerel lezzetleri denemek için bir fırsattır. Eymir Gölü, turistik gezilerin ve doğa aşıklarının uğrak bir rotası olurken sporcuların da merkezidir. Kürek ve su sporlarının yapılabildiği en iyi lokasyonlardan biridir. ODTÜ Kürek Okulu ile isteyenlerin kurs alabileceği bir yerdir. Eğitmenler eşliğinde kürek ve su sporlarının öğretildiği bu okulda pek çok turnuva ve etkinlikte burada yapılmaktadır.

Fotoğraflar

doğal ortam
Eymir doğa ile iç içe harika bir ortam sunuyor.
Gölün mazarası
Gölün bazı noktalarından manzara gerçekten harika gözüküyor.
Eymir Gölü
Eymir Gölü her yıl yaz kış demeden fotoğrafçıların akınına uğruyor.
keşfedilmeye değer
Size sürpriz bazı manzaralarda ortaya çıkabiliyor. Keşfedilmeye değer bir yer.
Emeklilerin kafa dinlemek
Emeklilerin kafa dinlemek için gittiği noktaların başında geliyor. Eski odtü mezunları çoğunlukla burayı tercih ederler.
Eryaman
Ankaraya çokta uzak değil aslında özellikle Eryaman dan ulaşım oldukça kolay.
Eryaman bisiklet sürmek
Eryaman halkı bisiklet sürmek için bu bölgeyi tercih edebilirler. Son zamanlarda semtimizde araç sayısı arttığı için bisiklet sürecek pek bir yer bulamıyoruz.
Odtü öğrencileri
Odtü öğrencileri burada fotoğraf çekmek ve bisiklet sürmek gibi aktivitelerle keyif yapıyorlar.
Eymir Gölü oteller
Göl kenarında buluşmalar sohbet etmek tarifsiz keyifli. Konaklama için Eymir Gölü oteller konusunda biraz yetersiz. Kamp yapmakta yasak.
kış manzarası
Fotoğraflarımıza son olarak bir kış manzarasıyla sizlere veda etmek istiyoruz. Buz tutmuş göl ve muhteşem görüntü.

Eymir Gölü ulaşım bilgileri

Etrafı tepelerle çevrili olan sessiz ve sakin bir yerdir. Bu nedenle de büyük şehirler gürültüsünden kaçmak isteyenlerin akınına uğrayan bir özelliktedir. Ankara ve çevresindekilerin kahvaltı yapmak, koşu yapmak, bisiklete binmek, kanoya binmek ve doğada vakit geçirmek için geldiği bir merkezdir. Dinlenme ve mesire alanlarına ücretsiz giriş yapılabilmektedir. Araç ile girişlerde bu geçerli değildir. Eymir gölü giriş ücreti Ankara belediyesine bağlı olmadığı için 1 lira olmamıştır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım ODTÜ’ye giden tüm dolmuşları kullanarak mümkündür. İmrahor vadisinde bulunan Mühte köyünden giriş yapılan Eymir Gölü, Gölbaşı polis lojmanları yolundan da kolaylıkla bulunabilmektedir. Özel araç ile de gitmek isteyenlerin yine Mühte köyüne veya Gölbaşı polis lojmanlarının yanından giderek göl sınırlarına ulaşması oldukça kolaydır. Eymir Gölü ziyaret saatleri ise sabah 05:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında düzenlenmiştir. Burada kamp yapmak yasak olsa da gölün içerisindeki tesislerde konaklama yapmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir