Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi Ankara’da Müslüman mezarlığı tepesinde yer almaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünce 93 yıl önce Bakanlar Kurulu kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanan tepeye bu müze yapılmıştır. Türk kültürünü tanıtan bir müze fikri olarak 94 yıl önce ise Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in çalışmaları ile planlanmaya başlanmıştır. Prof. Celal Esat Arseven ve Halil Ethem Erdem yönetiminde eser toplanmaya ve satın alınmaya başlanarak müze şekillenmiştir. Komisyon ile satın alınan 1200 üzerinde eser öncelikle müzeye yerleştirilmiştir. Bundan 90 yıl önce müzeyi ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle Etnografya Müzesi, 88 yıl öncede halka açık bir hale getirilmiştir. Cumhuriyet döneminin en önemli yerlerinden biri olan müzede 15 yıl kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı burada kalmıştır. Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e taşındığı yıllarda ise naaşın yeri sembolik bir kabir haline getirilmiş ve mermer bir yazıt yerleştirilmiştir.

Etnografya müzesi Fotoğrafları

Etnografya müzesi
Etnografya müzesi tarihi geçmişten bir kare
ilkokul çocukları
Müzenin günümüze ait bir fotoğrafı ilkokul çocukları müzeye bir gezi düzenlediler.
örnek
Etnografya müzesi içerisinden bir örnek
Müze içerisinden
Müze içerisinden bir başka kare daha
cepheden çekilmiş
Müze dışından cepheden çekilmiş bir görüntüsü 

Etnografya Müzesi salonlara ayrılan bölümlerden oluşmaktadır. 11 sergi salonu bulunurken Türk sanatının ürünleri, Selçuklu devrinden bugüne kadar kategorize edilerek pek çok eser ziyaretçilere sunulmaktadır. Geleneksel Türk kıyafetlerinin olduğu 1. salonda Ankara Seğmenleri ile Karadeniz ve Ege yörelerine özgü kıyafetler sergilenmektedir. İçerisindeki 2. salonda ise kıyafetlerin süslemesinde kullanılan eşyalar yer almaktadır. Eski dönemlerdeki Anadolu’daki halı ve kilim işlemeciliği 2,3 ve 4 numaralı salonlarda bulunmaktadır. Kültürel temalı müzenin 5. salonu ise Anadolu evleri şeklinde dekore edilmiştir. Türk kahvesi hazırlanan eşyalar ve eski antika koltuklar ilgi çeken ürünlerdendir. 7. salondan itibaren ise Selçuklu’dan itibaren Anadolu’daki süsleme sanatlarının en farklı ürünleri dikkat çekiyor. 8. Salon ise Besim Atalay tarafından bağışlanan çok değerli bir silah koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 9 numaralı alanında Hat sanatının 7 yüz yıllık örnek bulunmaktadır. Kuran, ferman, arzuhal ve icazetname örneklerini de burada görmek mümkündür. Ayrıca müzenin en önemli eserleri olan III. Keyhüsrev’in Tahtı, Taşhur Paşa Camii Mihrabı ve Merzifon Sultan Medresesi Kapısı ziyaretçilere sunulmaktadır. Etnografya Müzesi ayrıca yörelere ait kilimler, çiniler, porselenler, dokumalar ve çömlek gibi pek çok değerli ürüne de ev sahipliği yapmaktadır. Müzede Anadolu kültürü ve tarihi hakkında ve sanat ürünleri ile ilgili eserleri de içeren bir ihtisas kütüphanesi de ziyaretçilere açıktır.

Etnografya Müzesi giriş ücretini kişi başı 10 Lira olarak belirlemiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı her ören yeri ve müzede Müzekart Plus geçerli olurken burada da kullanılabilmektedir. Kızılay Meydanı’na çok yakın oldukça merkezi bir yerdedir. Kızılay Meydanı’ndan Gençlik Parkına doğru yürüyerek Atatürk Bulvarı üzerindeki TRT Ankara Radyosu’nun hemen arkasında müze tabelasını görebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla da oldukça kolay bir ulaşım ağına sahiptir. Güven Park istikametine giden toplum taşıma araçlarını kullanarak bu müzeye gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir