Estergon Kalesine nasıl gidilir?

Macaristan’ın Budapeşte şehrinde, Tuna nehri kıyısında bulunan Estergon kalesine bir benzer yapı bugün Ankara’nın Keçiören semtinde bulunuyor. 2001 yılında yapımına başlanan ve 2005 yılında yapımı tamamlanarak açılan Estergon Kalesi, Keçiören vadisi üzerindeki Kalaba Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Bir külliye tarzında inşa edilen kale bugün Ankara’nın en turistik yerlerinden birisi halini almış durumda. Estergon kalesi yapılırken, Alanya Kalesi içerisinde bulunan sekizgen kule örnek alınmıştır. Estergon kalesi de sekizgen biçimde yapılmıştır. Sekizgen olmasının sebebi ise kuş yuvasına benzetilmesidir. Selçuklu mimarisinde sekizgen yapılar oldukça yaygındır.Bu sebeple kalenin yapımında sekizgen mimari kullanılmıştır.

Estergon Kalesi
Kaleye ulaşım için en kolay ulaşım yöntemi Keçiören teleferiktir.

Estergon Kalesi Bölümleri

Estergon kalesine girildiği anda, bahçesinde birçok seyir terası bulunmaktadır. Kalenin kuzeyine doğru olan kısımda Özbek sofrası mevcuttur. Bu alanda Türk kültürüne ait yemekler yenilebilir. Kalenin iki girişi bulunmaktadır. Bunlardan merdivenli olanı kalenin güney tarafında yer almaktadır ve sadece yayalar kullanabilir. Kuzey girişinde ise araçlarda giriş yapabilmektedir. Kalenin giriş katında bir süs havuzu vardır. Giriş katı daha çok alışveriş için dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu katta geleneksel Türk ürünleri satın alınabilmektedir. Birinci katta ise müze yer almaktadır. Müze içerisinde Selçuklu ve Osmanlı kültürüne ait şeyler yer almaktadır. Bu katta Osmanlı döneminde yaşanan olaylardan esinlenilmiştir. Örneğin avlanan bir kişi, çocuğunu tahta beşikte sallayan kadın, savaşa giden asker canlandırmaları vardır. Üçüncü katında ise seyir terası vardır. Burada bir kafe restoran bulunmaktadır. Muhteşem Ankara manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bu katta Ankara’nın her yeri kolaylıkla görülebilmektedir. Estergon kalesini her yıl bir milyona yakın ziyaretçinin gezdiği tahmin ediliyor.

Estergon Kalesine ulaşım

Estergon kalesi Keçiören’in hemen girişinde yer almaktadır. Bu sebeple birçok otobüs ve dolmuş estergon kalesinin yakınından geçmektedir. Ayrıca 2018 yılında açılan Keçiören metrosu ile, Belediye durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş ile Estergon kalesine ulaşım mümkündür. Kaleye ego otobüsleriyle ulaşım için tercih edilebilecek otobüs hatları: 188-5, 421-3, 461, 479, 481, 481-6 olarak sıralanmaktadır. Estergon kalesinin hemen yanına teleferik mevcuttur. Ancak bu teleferik ulaşım amaçlı değil, gezi amaçlıdır. Teleferiği kullanarak kaleye gitmek mümkün olmakla birlikte en çok tercih edilen yöntemdir. Kalenin hemen arkasına bir kule yapılmış ancak, çeşitli nedenlerden dolayı yapımına devam edilememiştir. Bu kulenin de yapımına yeniden devam edileceği söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir