Eskrim sporcuları altın jenerasyonu Eryamanda

Türkiye, eskrim sporunda bir çok başarı yakalamaya başladı. Türkiye milli sporcuları, Ankara Eryaman’daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde (TOHM)’da hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye eskrim milli takımının baş antrenörü olan Ukraynalı Valery Shturbabin yapıtığı açıklamada ” Türkiye son yıllarda bir çok spor branşında büyük başarılar kazanıyor. Eskrim sporu da bunlardan bir tanesi. Şuan önümüzde 2020 Tokyo olimpiyatları var. Tüm gücümüzle olimpiyatlar için çaba gösteriyoruz. Eryaman’da bulunan bu merkezde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” Dedi.
Shturbabin ayrıca, Türkiye son dönemlerde eskrim spor dalında büyük başarılar elde ediyor. Türkiye son yıllarda katıldığı turnuvalarda oldukça başarılı bir performans sergileyerek, sıralamalarda üst sıralara çıktı. Kısaca eskrim sporu Türkiye’de altın çağını yaşıyor.

2017 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonası’nda İbrahim Ahmed Acar, Türkiye tarihinde ilk defa şampiyonluk kazanan sporcu oldu. Acar ayrıca aynı yıl düzenlenen başka bir turnuvada dünya şampiyonu da oldu.

Bir başarıda 2017 yılında kadınlar dalında geldi. 23 Yaş altı Avrupa Şampiyonluğu da hanemize yazıldı. Bir diğer kadın sporcumuz olan Nisanur Erbil ise İtalya’da düzenlenen Avrupa şampiyonasından altın madalya ile dönerek, marşımızın okunmasına sebep oldu. Shturbabin tüm bu konularla ilgili yaptığı açıklamada ” Önce disiplin diyerek çalışıyoruz, Türkiye’nin bu spor dalında potansiyelinin daha çok olduğunu söyledi. Önceleri Türkiye’de eskrim diye bir sporun olmadığı düşünülürse, çalışınca nelerin ortaya çıktığı görülüyor. Aldığımız madalyalara dikkat çekiyorum. ” Dedi.

2018 yılında Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlennn Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonasında Türk milli takımının başarılı sporcusu Deniz Selin Ünlüdağ, yıldız kızlar Avrupa şampiyonu olarak altın madalyayı taktı.

Eryaman THOM Eskrim imkanları üst düzey

Shturbabin çalışmalarını Eryaman THOM’da gerçekleştirdiklerini söylereyek ” Eskrim de söz sahibi olabilmek için bize özel bir olimpiyat hazırlık merkezine ihtiyacımız var. Eryaman THOM bu açığı kısmen kapatıyor. Ancak bir çok spor dalından, sporcular ile çalışıyoruz. Sadece bize ait bir olimpiyat merkezi yapılırsa başarılı sporcuların hepsini bir araya toplayabiliriz. Dünya’da Eskrim de başarılı olan ülkelere bakıldığında sadece bu spor için alanlar oluşturulduğu görülüyor. Ancak Eryaman’da ki bu çalışma alanı hiç yoktan iyidir. Çok iyi bir ulaşım ve alt yapısı var. Oyuncularımız için çok güzel bir yer. “Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir