Eryamandan Kızılaya Nasıl Gidilir?

Eryamandan Kızılaya gidiş için aktarmasız metro hattı kullanılabilir. 2014 yılında hizmete açılan OSB-Törekent isimli M3 metro hattı Eryaman ve Kızılay arasında hizmet vermektedir. Toplam 23 adet istasyonu ile Demetevler, Yenimahalle, Ankamall, Ulus, Sıhhiye ve Kızılay gibi önemli noktalara ulaşım sağlanabiliyor. En uzun istasyon aralığı 2.5 km üzerinde olup en kısa istasyon aralığı ise 600 metre civarındadır. 6 vagondan oluşan metronun uzunluğu yaklaşık olarak 150 metre civarındandır. Hattın ilk tren saati 6:00 olarak belirlenmiştir. Son sefer ise Kızılay’dan 01:00 Törekentten ise 00:00 saatinde hareket etmektedir. Trenlerin istasyonlara gelme aralığı maksimum 6 dk olarak belirlenmiştir.

Kızılay meydanı fotoğrafı
Kızılay meydanı fotoğrafı

Taşıma ücretleri ise şuan itibariyle öğrenci 1.75 TL tam bilet ise 2.50 TL dir. Kulan at bilet 3.00 TL olarak belirlenmiştir. Aktarma öğrenci için 0.25 KR tam bile için 1.00 TL dir. Ankarakart sahipleri 75 dk içinde en fazla 2 kez aktarma yapabilmektedir. Yalnız bu fiyatlar için en doğru bilgi EGO web sitesinde yer almaktadır. Biz yazımızı yayınladıktan sonra fiyatlarda değişiklik olabilir. Mağdur olmamanız adına fiyat bilgilerini mutlaka Ego’dan öğreniniz. Aksi takdirde sorumluluk kabul etmiyoruz.

Eryamandan Kızılaya otobüsler

Kızılay’a ikinci bir ulaşım seçeneği ise özel halk otobüsleri veya belediye otobüsleridir. 541-5 ERYAMAN-KIZILAY otobüsü ile bu alana ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Sıhhiye otobüslerine binerek bu alandan Kızılay’a yürüyebilirsiniz. Bu ulaşım içinde 540 ERYAMAN-SIHHİYE, 540-2 ERYAMAN-SIHHİYE (2 ETAP), 540-4 ERYAMAN-SIHHİYE (4 ETAP), 540-6 ERYAMAN-SIHHIYE hatlarını tercih edebilirsiniz. Otobüs durakları ve güzergahları için EGO cepte uygulamasını telefonunuza indirebilir veya Ego şehir içi ulaşım bilgi sistemindeki haritayı kullanabilirsiniz. Otobüslerle Kızılay bölgesine gitmek 50 dk veya 1 saat arası değişen zaman aralıklarında sürmektedir. Trafik durumuna göre bazen 1 buçuk saatleri bulabilir.

Eryaman Kızılay minibüsleri

Eryaman’dan geçen minibüsler ile Kızılay bölgesine ulaşım sağlamak mümkündür. Özellikle Optimum önünden ve Eski yaşam merkezi önünden çok sayıda minibüs geçmektedir. Ayrıca Eryaman son durak ve Göksu parkı önü ile Eryaman 1-2 metro durağı çevresinden minibüslere binebilirsiniz.

Eryaman bölgesinden ticari taksilerle Kızılay’a gitmek oldukça maliyetli bir seçim olacaktır. Yaklaşık olarak taksi ücretleri bu mesafe için 65 TL ile 85 TL arasında değişmektedir.

Özel aracınızla ulaşım için yaklaşık 27 km yol gitmeniz gerekecek bu da süre olarak 30 dk gibi bir zaman denk geliyor. Bu zaman aralığı trafik durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Kızılay metrosunun geçmiş tarihte yaptığı bir kazaya ait haber için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir