Eryaman’dan Çayyolu’na aktarmasız metro seferleri başladı

Eryaman’dan Çayyolu’na aktarmasız metro seferleri için denemeler yapılıyor. Eryaman metrosu artık kesintisiz olarak Kızılay istasyonunda aktarma yapmadan direk olarak Koru istasyonuna gidecek. Kızılay artık ana durak değil ara durak haline geliyor. Deneme sürüşleri başlayan metroda amaç OSB-Törekent’den çıkan trenin direk olarak Koru durağına ulaşmasıdır. Yolcular artık Kızılay’da inip diğer rayda bekleyen trene geçiş yapmayacak. Böylelikle metro hattı 34 duraklı bir sefer güzergahına sahip oldu. Eskiden Eryaman’dan çıkarak önce Batıkent sonra Çayyolu metrosuna aktarma yapmamız gerekiyordu. Çayyolu metrosundaki duraklara 2 aktarma ile gidebiliyorduk. Geçtiğimiz günlerde Batıkent metro aktarması kaldırıldı. Şimdi ise Çayyolu aktarması da kaldırılarak metro tek sefer haline geldi. Artık Eryaman’dan bindiğimiz trenden hiç inmeden Çayyolu tarafına gidebilme imkanına sahibiz.

Eryaman’dan Çayyolu’na metro ile gidilebilecek yerler

Yeni düzenleme ile Eryaman’dan aktarmasız gidilebilecek önemli yerler: Osb-törekent – Gop – Fati̇h – Hari̇kalar Di̇yari – Devlet Mah. – Eryaman 5 – Eryaman 1-2 – İstanbul Yolu – Botani̇k – Mesa – Bati Merkezi̇ – Batikent – Ostim – Demetevler –Yenimahalle – Ulus – Sıhhiye – Kızılay – Necatibey -Milli Kütüphane – Söğütözü – MTA – ODTÜ – Bilkent – Tarım Bakanlığı Danıştay – Beytepe – Ümitköy – Çayyolu – Koru olmak üzere güzergahtan oluşuyor.

Ankara metro hattı
Kızılay Aktarmasının kaldırılmasıyla M1-M2-M3 hatları tek bir hat haline geldi.

Metro hattı ulaşım süreleri

Aktarmasız yolculukta herhangi bir ücret değişikliği olmayacak ve yolcular Kızılay’da tren değiştirmek zorunda kalmayacak. Toplam sefer uzunluğunun tahmini olarak 91 dk olması bekleniyor. Sincan – Batıkent arası 22 dk, Batıkent – Kızılay arası 44 dk, Kızılay – Çayyolu arası ise 25 dk sürüyor. Toplam hat uzunluğu ise 46 km’den oluşuyor. Batıkent – Kızılay arası 14 km, Sincan – Batıkent arası 15 km, Çayyolu – Kızılay arası 16 km’dir. Bu üç ana metro hattı birleşerek tek bir hat gibi tek seferde hizmet verecek.

Ankara metrosu
Ankara metrosu

Aktarmalardaki bekleme süreleri olmadığı için insanlar günde yaklaşık olarak 20 dk kazanç sağlayacak. Eryaman’da yapılacak lig maçlarına ulaşım için Çayyolu semtinden taraftarlar metro ile stada gelebilecek. Diğer taraftan şuan için Ankaray konusunda herhangi bir gelişme yok. Aşti bölgesine ulaşım için Kızılay istasyonundan farklı bir hat olan Ankaray’a aktarma yapmanız gerekiyor. Umarız ilerleyen süreçte Aşti güzergahı da metro konforuna ulaşır. Böylece o bölümü de konforlu bir şekilde kullanabiliriz. Aşti güzergahının metro konforuna ulaştırılıp Eryaman’a aktarmasız hale getirilmesi daha faydalı bir gelişme olabilirdi. Ancak Çayyolu’na aktarmasız ulaşım da gayet faydalı oldu.

Batıkent metro aktarması kaldırılması hakkında haberimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir