Eryamandan Aştiye nasıl gidilir?

Eryamandan Aştiye Metro, Belediye Otobüsü veya Servis Aktarması ile gidilebilir. Aşti Ankara ilinin otobüs terminalinin kısa adıdır. Başkente gelen bütün şehirler arası otobüsler bu alandan hareket etmekte ve yolcularıyla bu noktada bir araya gelmektedir. Cep terminalleri henüz yapılmadığı için Ankara ilinin tek otobüs terminali burasıdır. Bazı günler yolcu sayısı 100 binlere ulaşmaktadır. Malesef Eryaman semtine uzak bir noktada olduğu için buraya ulaşım 1 saat veya 1 buçuk saat gibi süreleri bulmaktadır.

Eryamandan Aştiye Metro Hattı

Aşti’ye Eryaman’dan gidebilmek için metroyu kullanmak isteyen yolcular Kızılay’dan Ankaray tren hattına aktarma yapmalıdır. Öncelikle Eryaman 1-2, Eryaman 5 veya Devlet Mahallesi duraklarından Törekent metrosuna binip aktarmasız bir şekilde Kızılay durağına 35-40 dk gibi bir sürede ulaşılabilir. Daha sonra Kızılay durağından Ankaray’a geçiş yaparak Aşti yönüne aktarma yapılması gerekiyor. Ankaray Kızılay durağından Aşti’ye ulaşım 20 dk sürmektedir. Toplamda metro ile Eryaman Aşti arası 1 saat sürmektedir. Aktarma işlemi metro içesinde gerçekleştiği için Metro hattından Ankaray hattına aktarma ücretsizdir.

Aşti terminali fotoğrafı
Aşti terminali fotoğrafı

Aşti Servis Güzergahları

Ayrıca Aşti bünyesinde 4 adet servis güzergahı vardır. Eryaman semtine yakın noktadan geçen servisler malesef semtimize uğramıyor. Aşti servisleri Kızılay, Sıhhiye, Ulus, Dışkapı, Etlik, Keçiören, Yenimahalle, Demetevler, Batıkent, Ümitköy ve Çayyolu güzergahlarında hizmet veriyor. Bu servislere binerek metroya aktarma yapabilirsiniz. Bunun için Batıkent servisine binip Gimsa önünde inerek Batıkent metrosu ile Eryaman’a geçiş yapılabilir. Diğer bir seçenek ise Etlik servisine binerek İvedik metrosuna aktarma yapabilirsiniz. Bu servisler ile Ankaray aktarmasından kurtulmuş olursunuz.

Eryamandan Aştiye Belediye Otobüsleri

Aşti önüne kadar giden otobüs hatları şöyle sıralanıyor: 506 Sincan-Ahi Mesud Bulvarı-Beşevler, 523 Sincan–Beşevler, 518 Fatih-Beşevler, 519 Fatih (GOP)-Beşevler, 543 Eryaman-Beşevler bu otobüsler Eryaman semtinden geçip Aşti önüne kadar gitmektedir. Ayrıca Armada önünden 521 veya 541’e binebilirsiniz. Ayrıca Armada tarafından Eryaman minibüsleri de geçmektedir. Belediye otobüslerine binerken dikkat etmeniz gereken üzerinden Ayaş yolu yazmasıdır. Eğer otobüste Ayaş yolu veya Fatih ibaresini görürseniz bu otobüsler Eryaman tarafına gelir. Eskişehir yolu yazan otobüsler ise genellikle Ümitköy veya Çayyolu tarafına gitmektedir. 521 ve 541 numaralı otobüsler hem gidişte hemde dönüşte Ümitköy metro durağına uğramaktadır.

Eryamandan Aştiye direk otobüs güzergahları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir